Uber Kullananlara 281 TL Para Cezası!


Uber, mobil uygulaması aracılığıyla kişisel taksi hizmetini dünya genelinde sağlıyor. Ülkemizde de oldukça yoğun kullanılan bu sıra dışı ulaşım şekli, çok iyi bir girişim olmanın yanında ulaştığı kullanıcı kitlesi ile de önemli bir konuma yükselmiş durumda. Ancak, yasallaşma sorunu olması ve genelde taksiciler tarafından ”korsan” olarak tanımlanan Uber, ülkemizde zorlu bir süreçten geçiyor.
Türkiye’de geçtiğimiz dönemlerde kendi aracı sayesinde Uber ile ulaşım hizmeti veren kişilerin araçları polisler tarafından bağlanmıştı. Öyle ki son 4 ayda, Uber kullanan 912 aracın ekipler tarafından bağlandığı belirtiliyor. Öte yandan taksiciler Uber’ı korsan olmakla suçlarken kazancını bu uygulama üzerinden kazananlar ise şehir içi taşımacılık belgesi olan ”D2 Yetki” belgelerine sahip olduklarını söylüyor.
Son olarak İstanbul Etiler’de karşılaşılan durum ise polis ekiplerinin sadece araçları bağlamadığı aynı zamanda hizmeti kullanan yolculara da para cezası kesildiğini gösteriyor.  “Yasa dışı ulaşım aracı kullanmak” nedeniyle yolculara 281 TL para cezası kesiliyor.
Uber Türkiye Ülke Müdürü Neyran Bahadırlı ise yanlış anlaşılmaların olduğu belirtirken Ulaştırma Bakanlığı ve İstanbul Belediyesi’den gerekli izin ve belgeleri aldıklarını, ek olarak vergi de ödediklerini söylüyor. Bahadırlı, Uber’in ekonomi ve turizm alanında katma değer sağladığını da belirtiyor.
Peki siz Uber hakkında ne düşünüyorsunuz?


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.