NVIDIA GTX 1070'de Bellek Sorunu Ortaya Çıktı


NVIDIA‘nın Pascal mimarili üst seviye kartı GTX 1070 serisinde bellek sorunlarının olduğu ortaya çıktı. Ancak bu sorun bir önceki nesil olan GTX 970’de ki eksik bellek sorunu gibi değil zira bir yama ile düzeltilebilecek seviyede. GTX 1070 bellek seorunun kaynağı olarak ise Micron bellekler gösteriliyor.
GeForce GTX 1070 ekran kartlarında üreticiler Micron yada Samsung üretimli bellekleri modellerinde kullanıyorlar. Sorun da zaten Micron belleklerden kaynaklanıyor. Kullanılan bu bellekler titreme, görsel hatalar, donma, zayıf overclock performansı ve karasızlık sorunlarına yol açmakta. Öte yandan Samsung belleklerin kullanıldığı modellerde herhangi bir sorun bulunmuyor. MSI ve Gigabyte bir çok modelinde Samsung bellekleri kullanmayı tercih etmişti, Asus, Inno3D, Galax, PNY, Zotac, Evga ve diğer üreticiler Micron bellekleri kartlarında konumlandırmış.
gpuz_oc
Kartınızda hangi belleğin kullanıldığını örğenebilmek için GPU-Z programını indirerek ”Memory Type” kısmına bakmanız yeterli. Ek olarak ortaya çıkan bu sorunun çözümü de bulunuyor. Sorun, VBIOS firmware güncellemesi ile düzeltilebiliyor. Hali hazırda Evga, Gainward ve Palit, BIOS güncellemesini yayınlamış durumda. Yakında diğer firmalarda güncellemeyi yayınlayacaktır.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir