Volkswagen; Tesla En Büyük Rakibimiz ve İlham Kaynağımız


Tesla effects

Elektrikli otomobil pazarı Tesla’nın öncülüğünden sonra büyük bir atılımın içerisine giriyor. Bu atılımın içerisinde otomotiv sektörünün en büyüklerinden Volkswagen de yer almakta. Firma, 2019’de ID adıyla ilk elektrikli otomobilini piyasaya sürece ve Tesla Model 3’ten daha ucuz olacak.
Bunun yanı sıra VW CEO’su Herbert Diess, yapmış olduğu bir röportajda Tesla hakkında oldukça önemli açıklamalarda bulundu. ”VW’nin rakipleri kimlerdir?” sorusuna Diess’in vermiş olduğu cevap Tesla’nın etkisini gösteriyor; “Eski dünyada Toyota, Hyundai ve Fransız otomobil üreticileri. Yeni dünyada ise Tesla.”
VW CEO’su Diess, şirket olarak Tesla’yı sadece önemli bir rakipten daha fazlası olarak görüyor. Diess’e göre Tesla kendileri adına bir ilham kaynağı.
”Tesla şuan sahip olmadığımız yeteneklere sahip bir rakip. Mühendislerinin yarısı yazılım uzmanı, bu oran bizde çok daha düşük. Tesla, iyi elektrik motorları, hızlı şarj ağı, otonom sürüş teknolojisi, internet bağlantısı ve araç dağıtımına yönelik yeni bir yaklaşıma sahip.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;
Volkswagen’in Elektrikli Otomobili Tesla Model 3’ten Ucuz Olacak

Diess, kendilerini Tesla ile kasıtlı olarak kıyasladıklarını da belirtiyor. Aslında aranızda İşletme okuyanlar bilir, buna Benchmarking denmekte. Bir referans noktası oluşturmak olarak özetlenebilir. Bunu bütün şirketler yapmalı.
Her neyse, VW, Tesla’dan rakamsal olarak çok önde. Zamanında hamleler ile Tesla’nın elindeki tüm pazarı alabilirler. VW geçtiğimiz yıl yaklaşık 6 Milyon adet otomobil satışı gerçekleştirmişti. Tesla ise 83 Bin seviyelerinde ancak 2018’de bu rakamı 500.000 seviyesine çıkaracak. Otomobil firmaları yatırımlarını hızlıca yapmazsa Tesla birkaç yıl içerisinde bir dev olabilir.
Kaynak; Reuters


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir