Windows 10 Build 10125 ile Gelen Yenilikler


Merhabalar
Uzun süren sessizliğin ardından windows 10 teknik sürümü, 10125 numaralı yapısının yeni özellikleri ile stabil Windows 10’a adım adım yaklaşıyor. Gelin hep birlikte yapı 10125 ne gibi özellikler barındırıyor bir göz atalım.

  • Göze çarpan ilk değişiklik başlat menüsündeki “Tüm Uygulamalar” kısmı. Bu yenilikle birlikte windows 7’ye dahada benzeyen bir başlat menüsü bizleri karşılıyor.

all-apps-new-label-windows-10

  • Tüm uygulamalar kısmına basınca da, baş harflere göre sıralama imkanı yapabileceğiniz bir kısım bizleri karşılıyor.

grid-start-menu-windows-10-10125

  • Windows 10 ile beraber gelen flat ikonlarda ufak tefek değişiklikler bulunuyor. Özellikle çok tartışılan “Bilgisayar” simgesinde değişikliğe gidilmiş.

new-drives-icon-windows-10
new-folder-icon-windows-10

  • Bir diğer yenilikse “Windows Hello” Aslında da adından çıkarması güç olmayacağı üzere, Windowsunuzda yüz tanımlama ile oturum açabileceksiniz. Bunun yanı sıra market alışverişinde kullanılabileceğine dair kesin olmayan söylentiler var.

windows-hello-10125-setup
windows-hello-10125-settings

  • Windows 10 diğer sürülerine sizlere daha fazla kişiselleştirilebilirlik sunuyor. Tabiki bunu Linux gibi abartmadan yapıyor. Sadece önemli ve hayatınızı gerçekten kolaylaştırabilecek şeyleri kendinize göre ayarlayabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra başlat menüsüne istediğiniz uygulama kutularını sabitleyip/düzenleyebileceğiniz bir sağ klik menüsü bulunuyordu. Onunda tasarımında ufak bir değişikliğe gitmişler.

windows-10-10125-jumplist-startmenu
costumize-list-start-options-windows-10
Yeni sürümlerde değişiklikler oldukça sizlere aktarmaya devam edeceğiz.
Hepinize iyi günler.


Bahçeşehir Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim. IBM Türkiye'de öğrenci elçisi olarak görev almaktayım. Yazılım benim için bir işten öte, tutku. Şu anda kendi tarayıcı oyunumu yazmakla uğraşıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir