Yeni Cortana'nın Özellikleri Neler?


Dün, Build2016 kapsamında Microsoft‘un etkinliği gerçekleşmiş oldu. Etkinliğin en önemli noktalarından bir tanesi, Temmuz ayında çıkmasını beklediğimiz, Windows 10‘a yeni değerler katacak olan RedStone güncellemesiydi. Dünkü etkinlikte, bu Windows 10 güncellemesinin adı RedStone’dan, “Anniversary” yani Yıl Dönümü güncellemesi olarak değiştirildi. Ayrıca bu güncelleme ile gelecek olan yeniliklerden birkaçı da Cortana için olacak. İşte o yenilikler:
Cortana ile e-mail yollarken “Ek Dosya” ekleyebileceğiz. Misal görselde komut olarak “Send Chuck that PowerPoint I was working on last night.” yani “Geçen gece üzerinde çalıştığım PowerPoint’i Chuck’a Gönder” cümlesi söylendikten sonra, Cortana o dosyayı buluyor ve size doğru mu diye soruyor. Evet derseniz, cümlede bahsettiğiniz kişiye PowerPoint sunumu içeren dosyayı email olarak gönderiyor.
cortana 1
İkinci olarak çok daha güçlü bir Outlook entegrasyonunun olduğunu görüyoruz. Bu entegrasyon sayesinde Android telefonunuzda bulunan SMS’leri de, Windows 10 masaüstü sürümünüzden takip edebileceksiniz.
cortana 2
Diğer bir önemli yenilik ise API tarafından geldi. Cortana artık üçüncü şahış uygulamalar için API destekli olacak. Yani mesela sinema bileti uygulamasıyla Cortana’ya komut vererek, bilet almasını sağlayabileceksiniz. Belki de sevdiğiniz bir mekandan yemek siparişini çok kolay bir şekilde verebileceksiniz. Yada daha fazla gelişmiş takvim uygulaması kullanıp Cortana’nın ajanda gibi çalışmasını sağlayabileceksiniz.
Tabi Cortana Türkçe olmadan ve Türkiye için kullanıma açılmadan, tüm bu yenilikler bizim için bir anlam ifade etmeyecek. Microsoft Türkiye cephesinde ise, Türkçe çalışmalarına dair herhangi bir bilgi yok.


Bahçeşehir Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim. IBM Türkiye'de öğrenci elçisi olarak görev almaktayım. Yazılım benim için bir işten öte, tutku. Şu anda kendi tarayıcı oyunumu yazmakla uğraşıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir