Yeni MacBook Pro tanıtıldı


Apple, bugün düzenlediği Hello Again etkinliğinde, yeni MacBook Pro modellerini duyurdu. Yeni Apple Macbook Pro, bir çok yenilikle (her ne kadar beklenen yenilikler olsa da) bizleri karşıladı. Madde madde bu gün tanılan yeni Macbook Pro’ya bakalım.

Artık daha ince

Artık yeni Macbook Pro, 13″ olan modelinde 14.4mm kalınlığa sahip. Önceki model ise 18mm kalınlığa sahipti. 13″ ekran boyutlarına ve tamamen metal bir gövdeye sahip olan yeni Macbook Pro’lar, kapladığı hacim olarak da %23 daha küçük bir yapıya sahip.
15 inçlik model ise, 15.5 mm kalınlığı ile bir önceki modele göre %14 daha ince ve hacim olarak %20 daha küçük.
apple-macbook-event-20161027-8059

Dokunmatik bar ve TouchID

Apple, yeni Macbook Pro’da klavyenin üst kısmına yerleştirdiği dokunmatik bar ile daha kullanışlı bir kısayol sistemi sunuyor. Açık olan programa göre değişen bar oldukça kullanışlı görünüyor. Bu dokunmatik bar üzerinde ses kontrolünden emojileri görüntülemeye kadar birçok işlemi kolaylıkla yapabiliyorsunuz. Yalnız burada can sıkan nokta bazı 13″ modellerde bu dokunmatik bar olmayacak 🙁

Dokunmatik bar sayesinde eklenen Touch ID’ye sahip olan yeni Macbook Pro ile, Apple Pay teknolojisini kullanarak ödeme yapabiliyor veya parmak izinizi okutarak oturum açabiliyorsunuz. Parmak izi laptoplarda önceden beridir (özellikle lenovo thinkpad serisinde) karşılaştığımız bir şey olsa da görünümde bir çirkinlik yaratmadan bunu entegre etmesi gayet güzel.
touch-id-1

Daha parlak ekran ve daha üstün donanım

15 inçlik Yeni Macbook Pro’nun ekranı bir önceki modele göre, %67 daha fazla parlaklık ve kontrast sunarken, %25 daha fazla renk sunabilmesi ile ekranda yer alan içeriklerin en doğal haliyle görüntülenmesini sağlıyor. Özellikle grafiker ve video editörleri tarafından sıkça kullanılan Apple Macbook Proların ekran kalitesi açısından öne çıkması önem taşıyor.
apple-macbook-event-20161027-8408
2.1 GHz hızında çalışan Intel Core i7 işlemciden güç alan yeni Macbook Pro, grafik tarafında gerekli olan gücü Polaris mimarisine sahip olan Radeon Pro grafik biriminden alıyor. 14 nm GPU’ya sahip olan Radeon Pro 450, 4 GB belleğe sahip. Önceki modellerde olduğu gibi 13″ iris grafik birimi ile geliyor ve Radeon harici ekran kartı 15″ olan modelde kullanılıyor.
Her iki modelde de, 4 adet USB-C desteğine sahip olan Thunderbolt 3 portu yer alıyor. Thunderbolt 3 portu, 40Gb/s gibi oldukça yüksek bir bant genişliğine ulaşabilirken, cihazlarda normal USB girişlerinin yer almaması da insanları üzüyor.

veee Fiyatlar

Gelelim en can alıcı noktaya dokunmatik bar olmayan 13″ Macbook Pro 1499 dolardan başlıyor. Eğer siz de bizler gibi dokunmatik bara hayran kaldıysanız 1799 dolardan başlayan fiyatlarla 13″ Macbook Pro sahibi olabilirsiniz. Bana performans yetmez güçlü bir Mac lazım diyorsanız da 15″ modeller 2399 dolardan başlıyor


 


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir