Yerli Araba Cadillac BLS Kopyası Çıktı!


Kısa süre önce yaptığımız yerli otomobil haberinin üstünden çok geçmeden aracın Cadillac BLS‘in kopyası olduğu ortaya çıktı. Kısa sürede bir çok sitede bunun tartışması dönmeye başlamıştı gelin bu olaya biz karar verelim; Yerli araba kopya mı değil mi?

Yerli Otomobil Cadillac BLS mi ?

Resimlere baktığınızda aslında işin ne derece vahim olduğunu görüyorsunuz. Sağ tarafta yer alan bizim yerli arabamız ile sol taraftaki Cadillac BLS iç mekanları neredeyse aynı. Hatta daha ileri gidip yerli aracımızın iç mekanının Cadillac BLS ve Saab 9-5 kırması olduğunu söyleyebiliriz. (Ağırlık Cadillac’da) 
cadillac-bls yerli otomobil
Araçlar sadece iç mekan olarak birbirine benzer değil. Benzerlik iç tasarımı aşıp dış tasarıma atlamış durumda. (Benzerlik yerine kopya kullanabiliriz sanırım) Yerli aracın ön kaporta ve ön bileşenlerinin Cadillac BLS‘e oldukça benzediğini görmekteyiz. Aracımızın arka tarafı ise daha öz bir yapıya sahip.
89227_49b6a300f9c543c6a63ca82950bbc604

Yerli Otomobilin Farkları Neler?

Yerli otomobilimiz her ne kadar tasarımsal açıdan benzese de motor seçenekleri çerçevesinden abilerinden ayrılıyor. Aracımızın 3 farklı motor seçeneği etrafında şekilleneceği konuşuluyor. Bunlar elektrikli, menzili uzatılmış elektrikli ve içten yanmalı olarak sıralanıyor.
thumbs_b2_8e145ad88300a43495480a4ea7ce85ed

Yerlilik Oranı Ne kadar ?

Aracın yerlilik oranından şimdi bahsetmek yanlış olabilir zira aracın çıkış tarihi olarak 2020 işaret ediliyor. Yani değişimler olabilir. Yerlilik oranından şimdi bahsedersek eğer platform, iç aksam ve genel dizaynın Cadillac BLS ile aynı olduğunu görüyoruz. Tabi araç lisanslanırsa ufak tefek makyajlamalar olabilir.
Aracın yerli kısmı ise daha ulaşılabilir parçalar olabilir. Türkiye otomobil sanayisinde üretilebilen lastikler, cam gibi genel parçalar yerlilik tarafına yazılabilir. Tabi bu eleştirimizi karşıt anlamda almamanızı umarız. Zira işin yinede bir ucundan başlanması umut verici. Bu alanda otomobil inşa etmekten daha önemli olan şey; bilgi inşasıdır. Buradan kazanılacak tecrübe ileride işimize yarayacaktır. (Ama çok benzemiş yahu)


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. o görmüş olduğunuz araç Cadillac BLS’nin ta kendisi! Ama sadece iskelet ve iç dizayn olarak o araç olduğunu, artık üretim için start verileceği zaman bu kasa ile gelmeyeceğini belirtelim. Yani aracın kalbi diyebileceğimiz motor ve diğer aksamlar üretilim bir hazır kalıpta test edildi. O kalıp da Cadillac BLS olarak seçilmiş. Yani aslında bu aracın daha motor testi kısmındayız. Sonradan bir de kasa ve diğer teknoloji geliştirmeleri yapılacak ve kendi tasarımında çıkıcak 🙂