Yerli Savaş Uçağı 2023'te Göklerde Olacak


Bir süre evvel ülkemize gelen İngiltere Başbakanı Theresa May ile önemli görüşmeler ve anlaşmalarda mutabık kalındı. Bunlar arasında belki de en önemlisi olan yerli savaş uçağı noktasında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’miz (TAI) ile İngiliz menşeli dünyanın en büyük savunma sanayii şirketlerinden olan ile BAE Systems anlaşması oldu diyebiliriz.
Danışmanlık ve destek yükünü alacak olan BAE Systems‘e proje sonuna kadar 100 Milyon Sterlin ödeme gerçekleştirilecek. Milli Muharip Uçak Projesi (TF-X) için çok önemli bir adım denilebilir zira çok deneyimli bir firmadan söz ediyoruz. Bunun en büyük örneği olarak F-35 Lightning II savaş uçaklarının arkasında bu firmanın bulunması gösterilebilir.
Henüz proje detayları tam olarak net değil ancak; Milli savaş uçağında ilk etapta yabancı motor kullanılacak, ilerleyen evrelerde yerli motor hedefi de bulunuyor. Öte yandan uçağın mühimmat ve yazılım-sistem tarafı -ki en önemli olan bu- yerli imkanlar ile elde edilecek.
250 adet TF-X savaş uçağı planlanırken üretilen ilk uçağın 2023 yılın uçması hedefleniyor. Türk Hava Kuvvetleri envanterine giriş tarihi olarak ise 2030 yılı ön görülmekte. Ek olarak 2019 yılında da F-35 savaş uçakları envantere girecek.
Siz konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı hemen aşağıdan yapabilirsiniz.
Kaynak 1Kaynak 2 Kaynak 3


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir