5G Teknolojisi Şeklini Almaya Başlıyor


Daha yeni LTE’ye (tabi bizde 4.5G oluyor 🙂 ) geçsek bile 5G şimdiden konuşuluyor. Hatta bir çok olması gereken temel değerler de bununla birlikte belirlenmiş bulunuyor. Bu kadar çabuk ihtiyaç duyulması ise Internet of Things, 4K video aktarımı ve daha düşük ping. 

Peki 5G ile elimize neler geçmesi bekleniyor?

Aslında 5G deki hızlar net olarak belirlenmedi. Ancak yapılan testler bize neler vaad edebileceğini az çok gösterir cinsten. Ayrıca birkaç taslak da belirlendi diyebiliriz. Bu teknolojide temel alınan IoT sorunu ve 4K canlı video aktarımındaki hız ve kapasite yetmezliği gibi sorunların çözülmesi hedefi de 5G’nin bizi oldukça mutlu edeceği anlamına geliyor. (Tabi operatörler de internet kotalarını çay kaşığıyla vermese:( )
Uluslararası Telekomünikasyon Birliği performans beklentilerini belirleyen 5G taslak taslağını yayınladı. Bir kullanıcı olarak, 100Mbps’lik indirme hızları ve yüklemeler için 50Mbps’lik bir hız elde etmemiz ön görülüyor (Teorik değerler LTE ye göre daha tutarlı bir çizgi izliyor. Yani buna yakın değerler görmemiz oldukça olası). Ayrıca 4 ms‘den (LTE için 20 ms’e kadar) az gecikme değerleri vaad ediliyor. Servis, 500 km/h hızla giden hızlı trenlerde de çalışması istendiği bu ayrıntılar arasında mevcut.

Bu özelliklerin Kasım ayı UTB toplantısında onaylanması bekleniyor. Tabi bunların bu zaman arasında değişme ihtimali de var. Olsa bile, bu büyük bir adımdır -en azından ne olacağına dair bir fikir verir-. Donanım konusundaysa biraz sıkıntı var gibi görünse de onu da çözeceklerine eminiz.
Kaynak; engadget


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir