Akıllı Telefonlar Ucuzlayacak; TRT Bandrol Vergisi Kaldırıldı!


Bayrama yakışır haber

Hatırlarsanız bundan tam bir yıl önce, 28 Haziran 2016 tarihinde yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı TRT bandrol vergisinin kapsamı genişletilmiş ve dahili radyo alıcısı olmasa bile internet üzerinden TV veya Radyo içeriklerine erişebilen tüm cihazlara ek vergi getirilmişti.

Bu bağlamda akıllı telefon fiyatları %6 oranında, tablet ve kişisel bilgisayarlar ise %2 dolayında zamlanmıştı… bugüne kadar.
Bir süre önce CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ve avukatları konu hakkında Danıştay’a bir başvuruda bulunmuştu. Kısa bir süre önce ise Danıştay kararını açıkladı. Karara göre cep telefonları ve iPad’lerden, kişisel bilgisayarlarda ve diğer tabletlerden TRT’ye aktarılmak üzere bandrol ücreti alınması kararı iptal edildi.
Barış Yarkadaş, açıklamasında TRT’nin haksız kazanç sağladığını ve tüketicilere alınan bandrol ücretlerinin geri iade edilmesi gerektiğini belirtirken ayrıca cihaz fiyatlarının 200 TL’ye kadar ucuzlayacağını, böylece yaklaşık 500 milyon TL’nin vatandaşın cebinde kalacağını söyledi.
Bakalım telefon fiyatlarında bir düşüş meydana gelecek mi?


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir