AMD 2020 Yol Haritasını Açıkladı


Japonya‘da gerçekleştirilen PC Cluster Consortium etkinliğinde AMD, 2020 yılına kadarki yıl haritasını bizlere sundu. Bu 5 yılı kapsayan süreçte AMD hem CPU hemde GPU tarafında önemli ataklar yapacak gibi görünüyor. Mimari tarafında değişikliğe giden AMD performans ve enerji tüketimine önem vereceğini belli etti diyebiliriz. Hali hazırda olan Puma ve Bulldozer mimarileri artık devam ettirilmeyecek.
AMD işlemci tarafında CMT‘den (Clustered Multi-Threading) SMT‘ye (Simultanous Multi-Threading) geçecek dolayısıyla AMD, CMT teknolojisini kullanan Bulldozer ailesinde karşılaşılan darboğaz ve performans düşüşlerini SMT’ye geçerek çözmeyi hedefliyor.Yeni nesil işlemciler 14nm sürecinde üretilecek. Ayrıca yeni işlemciler x86 tabanlı olup yeni nesil AMD64 ve ARMv8 mimarilerini temel alacak. AMD’nin ”SkyBridge” projesindeki hedefi de bu iki yapıyı tek çatı altında toplamaktı ve bunu gerçekleştirmeye çok yakın diyebiliriz.
E7DE124355ECA08FF89C689BFF8A283E
APU tarafında ise bizleri 2017 yılında 200-300 TDP değerinde çok güçlü APU’lar bekliyor olacak. 14nm üretim sürecinde üretilecek olan APU’lar ”HPC” APU (High Performance Computing) adı altında bizlerle olacak. Tümleşik yapı sayesinde yüksek bir performans vereceğini şimdiden söyleyebiliriz. Bunun daha önce yapılmamış olmasının başlıca sebeplerinden biri RAM üzerindeki baskı yani darboğaz diyebiliriz. HBM bellekler ile AMD bu sorunu çözecek çünkü 2 Nesil HBM bellekler hali hazırda kullanılan diğer bellek teknolojilerine göre daha hızlı olduğundan AMD yeni APU birimlerinde daha yüksek performansa erişebilecek.
30040528271l
Görülen o ki AMD ilerde güçlü planlar kuruyor ve rakiplerinden kaybettiği pazar paylarını geri almak istiyor. Bununla birlikte AMD bundan sonra GPU çekirdeklerini her yıl, APU birimlerini ise iki yılda bir güncelleyecek. Henüz çok fazla detay verilmiş olmasa da yeni bilgiler çıktığında sizlere bu konuyu aktarmaya devam edeceğiz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir