AMD Düşük Güç Tüketimli Stoney Ridge Ailesini Duyurdu


AMD geçtiğimiz haftalarda yeni R300 serisi ekran kartlarını tanıtmıştı ve genel anlamda oldukça beğeniyle karşılanmıştı. İşlemci tarafında ise AMD bu yıl sadece  mobil sınıf Carriz APU birimlerini piyasaya sunmuştu. 2016 yılında AMD masaüstü Carrizo APU ailesi dışında düşük güç tüketimli Stoney Ridge APU ailesini pazara sunacak.
Kısaca Stoney Ridge için kırpılmış Carrizo diyebiliriz.
Stoney Ridge ailesinde iki Excavator X86 çekirdeği ve 3 GCN çekirdeği görev yapacak. AM4,FP4 ve FT4 soket tipine uygun olan APU ailesi DDR4 bellekleri destekleyecek. Dediğimiz gibi bu APU’lar oyun odaklı değiller. 14W TDP güç tüketimine sahip olacak aile genel olarak HTPC ve gömülü sistemlerde kullanılacak. Daha önceki haberlerimizde de bahsettiğimiz gibi AMD yeni yılda işlemci gamının tümünü yenileyecek. Ayrıca mevcut AM3 ve FM2+ anakartlarıda yeni yılda rafa kaldırılacak ve AM4 tek tip soket yapısına geçecek.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir