Vodafone'da Kotalı Tarifelerini Duyurdu; AKN ve Kota'da Kafalar Karışık!


BTK’nın aldığı karar ile 1 Mayıs 2017 itibariyle ”güzel şeyler oluyor” diyerek sevinirken beklenmedik bir şekilde internet sağlayıcıları tarafından ”kotalı” tarifeler etrafımızı sardı.

1 Mayıs 2017, ülkemizin internet tarihinin çok önemli bir mihenk taşı oldu diyebiliriz. Bu tarihten itibaren gece belirli saatlerde yapılan indirmeler AKN-AKK’den sayılmayacak ve tam hızdan kullanım sunulacak. AKN dolduğunda ise alınan hizmetin hızı belirli oranda düşürülecek, düşürülmeye de başlandı.
Ancak… 1 Mayıs tarihinde Türksat KabloNet ile eski bir dostu tekrar gördük; Kota! Kablonet tüm AKN’li tarifelerini kaldırarak onların yeri Kotalı tarifelerini oldukça yüksek fiyat ile tüketicilere sundu. SuperOnline, TurkNet ve Türk Telekom kanadından benzer bir uygulama olmazken şimdide Vodafone, kotalı tarifelerini duyurdu.
Vodafone kanadında aslında getirilen kotalı tarifeler akla mantığa daha uygun zira sadece iki tane kotalı paket sunulmuş. Bunların dışında normal sadece AKN’li tarifelerde bulunuyor. Hemen aşağıdan resmi tablo ile detayları görebilirsiniz.

Açıkçası şimdilik sadece iki firma kotalı tarifeleri tekrar geri getirmiş olsa da gelecek için pek olumlu düşünmeyenler tarafındayım zira bir deli artık kuyuya taşı atmış durumda. Aslında burada suç biraz BTK’da birazda ISS’lerde diyebilirim. Zira kullanıcılar artık AKN bitsin diye Internette ayaklanırken söyledikleri tek bir şey vardı; ”AKN gibi kotalar çağ dışı.”
Fakat bunu hem BTK hem de ISS’ler yanlış anlamış olmalı ki kotayı geri getirdiler. Türkiye’de Internet genelinde bariz bir hız problemi yok, tek problem Kota ve AKN’nin dinozor çağında olması. Kablonet ve Vodafone‘da görüyoruz, Kota olarak 40 GB gibi değerler veriliyor. Bugün çıkan bir oyun en az 40 GB zaten! Kaldıki akıllı telefonların güncellemeleri, Windows’un güncellemeleri, satın alınan oyunların güncellemeleri derken 40 GB’lık kota oldukça gülünç kalıyor. Şahsen bu gözler 90 GB’lık oyun güncellemesi gördü…
Eğer operatörler AKN’yi kaldırıp Kota’yı getireceklerse ve bunda kararlılarsa minimum Kota’nın 300 GB’dan aşağıda olmaması gerekir.
Elbette Dijitaller olarak, uygun fiyatlarda herhangi bir KOTA/AKN gibi şeylerle uğraşmadan kullanabileceğimiz özgür bir Internet istiyoruz ancak bunlar şimdilik ütopik hayaller.
Son olarak sadece ama sadece şahsi fikrimi söylüyorum; 31 Aralık 2018’de tamamen kalkacak AKN sonrasında hayatımıza kalıcı bir şekilde kota veya benzer bir sistemin gireceğine emin gibiyim.
Kaynak; Vodafone


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir