AMD Navi Mimarisi, Yüzde 40 Performans Artışı ile Gelecek


Kırmızı takım liderliğe koşuyor.

AMD’nin bir sonraki amiral GPU mimarisi olacak olan Navi’den yeni detaylar geldi. Aktarılanlara göre performans artışının oldukça yüksek olması hedefleniyor. AMD’nin hali hazırdaki en güçlü mimarisi olan Vega, profesyonel alanda kendini gösterse de son tüketici kanadına -ana akım dediğimiz- alana gelebilmiş değil. Fakat şimdiden Navi hakkında ilk detaylar gelmeye başladı.

AMD’nin üreticisi konumunda olan GlobalFoundries, tarafından yapılana açıklamaya göre Navi, 7nm üretim sürecinde üretilecek. Açıklamaya göre 7nm, 14nm’ye göre %40 dolayında bir performans artışı vaat ediyor. Yani kabaca baktığımızda AMD Navi, Vega kartlardan %40 daha performanslı olacak diyebiliriz.

Bu arada belirtmek gerekir ki artık 10nm ve altı üretim geometrilerinde klasik silikon çözümü kullanılmayacak zira silikonun fiziksel yapısı buna izin vermiyor. Bunun yerine GlobalFoundries ve diğer üreticiler silikon+germanyum bazlı yeni bir materyal kullanmaya başlamış durumda. Yüksek performans artışının bir nedeni de bu olabilir.

GlobalFoundries‘in açıklamalarına göre Navi yongalarının hacimli üretimi 2018’in ikinci yarısında başlayacak. Bu da demek oluyor ki AMD Navi ekran kartlarını 2019 başlarında göreceğiz gibi. 2018 yılını AMD elbette boş geçmeyecek. 2018’de Vega 2 ile karşımıza çıkacak.

Yeşil takım NVIDIA ise gelecek yıl 12nm’ye inecek ve Volta mimarisin sergileyecek. NVIDIA’da yine 2019 yılında yüksek ihtimalle 7nm sürecine inecek. Şimdilik AMD liderliğe doğru koşuyor olsa da yetişmesi gereken çok önde yer alan bir NVIDIA var karşısında.

Bakalım, önümüzdeki yıllar bize ne gösterecek.

Kaynak; Venturebeat


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir