Depresyona Girip Nutella Yemeyin; İçindeki Palm Yağı Kanserojen Olabilir!


Nutella yemeyi hepimiz severiz, hatta mutsuz olduğumuzda bir kutuyu tek oturuşta yemeyi de iyi biliriz. Fakat artık biraz daha dikkatli olmak gerek zira Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi tarafından yapılan açıklamaya göre Nutella’nın içeriğinde kullanılan Palm yağının kanserojen olduğu belirtiliyor. ”Peki nedir bu Palm yağı ve hangi ürünlerde kullanılır?” dediğinizi duyar gibiyim, o halde scroll yapmaya devam.
Palm yağı -bir diğer adıyla ”palmiye yağı”- palm ağacının meyvesinden üretilen, yenilebilir bitkisel bir yağdır. Son 30 yılda popüler hale gelen ve üretimi yaklaşık 3 kat artan palm yağı yılda ortalama 50 Milyon ton civarında üretiliyor. Palm yağının büyük bir kısmı Endonezya ve Malezya’da üretiliyor, bunun yanında Afrika, Kuzey Amerika ve Asya’da üretimi mevcut. Palm yağının bu kadar çok tercih edilmesinin sebepleri arasında ucuzluğu, trans yağ içermiyor oluşu ve lezzet açısından nötr olması bulunuyor (”Ucuz etin yahnisi yavan olur” misali). Öte yandan dünya genelinde bitkisel yağ ihtiyacının %30’u da bundan karşılanıyor, yani evinizde bulunan bir çok üründe mevcut diyebiliriz.

Neden Zararlı? 

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) açıklamasına göre palm yağının doğal kırmızı renginin sökülmesi ve kokusunun ortadan kaldırılması için yüksek sıcaklıklar (200 derece üstü) uygulandığı belirtiliyor. Bu işlem de glisidil yağlı asit esterleri olarak adlandırılan atık maddelerin oluşumuna neden oluyor. Bu maddelerin hazmı, tüketimi sonucunda da tümör oluşumuna yol açtığı düşünülen glisidol oluştuğu görülüyor.
EFSA ve Dünya Sağlık örgütü geçtiğimiz yıl yaptıkları araştırmada da palm yağının riskli olduğunu belirtmişlerdi.

Palm Yağının Özellikleri

  • 700-1000 ppm ile en zengin karoten kaynağı olarak kabul edilir ve toplam karoten miktarının %90’ınını beta ve alfa karoten oluşturur.
  • Antioksidan özelliği olduğu biliniyor.
  • %10 çoklu doymamış, %40 tekli doymamış ve %50 doymuş yağ asitlerini içererek bütün yağ  türlerinin bileşimini oluşturur.
  • Trans yağ asitlerini içermez.
  • Omega-6 yağ asidini barındırır.


Dermatoloji Uzm. Dr. Özlem Tuncay Engin ise konu hakkında farklı bir bakış açısı göstererek Palm yağının cilt konusunda yararlı olabileceğini belirtiyor. İçeriği itibariyle cilt için önemli bir koruyucu antioksidan olduğunu belirten Tuncay Engin, yağın ruj, krem ve fondöten gibi ürünlerde kullanılabileceğini söylüyor.

Nutella ve Palm Yağı 🙁

EFSA tarafından yayınlanan raporda direkt olarak Nutella’nın adı geçmiyor olsa da palm yağının kesinlikle yasaklanması gerektiğini, aksi halde insan sağlığının büyük zararlar görebileceği belirtiliyor. Hali hazırda Nutella’nın üreticisi olan Ferrero, yaptığı açıklamada bu iddiaların tümünün asılsız olduğuna vurgu yapıyor. Öte yandan pek çok görüş Ferrero’nun Nutella’dan elde ettiği 8 Milyar doların üzerindeki yıllık gelir yüzünden böyle bir tutum izlediğini söylüyor.

Palm Yağı Nerelerde Kullanılıyor?

Süpermarket raflarında gördüğümüz işlenmiş gıdaların yanında, kullandığımız temizleyiciler ve kozmetik ürünlerinin içeriğindeki ana maddelerden biri, palm yağı.
Yani baktığımızda ruj, şampuan, vücut losyonu, dondurma, deterjan, margarin, çikolata, bisküvi, cips, bebek mamaları, sabun, paketlenmiş ekmek ve dondurulmuş gıda, dondurma, şekerlemeler gibi pek çok ürün grubunda kullanılıyor.

Türkiye’de Durum

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik konu hakkında bir açıklamada bulundu. Açıklamasında, şimdiye kadar ülkemizde palm yağından kaynaklanan bir olumsuzluğun bulunmadığını, ek olarak şimdiye kadar henüz hiçbir ülkenin bu bitkisel yağı yasaklamadığını belirtti. Bununla birlikte Palm yağı konusunda bilimsel çalışmanın yapılacağını ve sonucun vatandaşlarla paylaşılacağını söyledi.
İşin özü işler netleşene kadar kullandığınız ürünlere biraz daha dikkat ediniz.
Kaynak; Independent – The Verge


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir