AMD Partneri Globalfoundries 12nm İşlem Sürecine Başlıyor, 2019'da Çıkıyor!


Globalfoundries (GloFo) hali hazırda şuanda dünyanın en büyük döküm firmalarından biri konumunda ve AMD’nin önemli bir partneri. Globalfoundries hali hazırda 14nm üretim sürecine inmiş ve AMD’ye üretim yapmakta. Polaris mimarili ekran kartları buna örnek verilebilir. Öte yandan GloFo, yaptığı açıklamada 12nm sürecine başlayacağını bildirdi.
Globalfoundries tarafından 12nm FD-SOI (Fully Depleted Silicon on Insulator) olarak adlandırılan yeni üretim teknolojisi bizlere daha yüksek performans ve daha düşük enerji tüketimi getirecek ayrıca maliyetlerinde düşmesi beklenmekte.
bulk-vs-fd-soi-soi-process-globalfoundries-1600-x-594
GloFo tarafından yapılan açıklamaya bakacak olursak 12nm, FD-SOI teknolojisi sayesinde 10nm FinFET performansında olacak. Bunun yanında 16nm FinFET’e göre ise daha iyi bir performans ve daha düşük maliyet sağlanacak. Öyleki günümüz FinFET teknolojisene oranla %15 performans artışı ve %50 daha iyi enerji verimliliği söz konusu. GloFo, 12nm FD-SOI üretim sürecine sahip yongaların 2019’un ilk yarısında bantlardan çıkmasını bekliyor.

14nm sürecinden 12nm sürecine düşmek çok dramatik bir geçiş değil ancak VR, AR ve IoT için yine de oldukça önemli. AMD için GloFo önemli bir üretici ve onda yaşanan gelişmeler yakından takip edilmeli. Bilindiği üzere 10nm çipler 2017-2018 dönemlerinde bizlerle olacak. 2020-2021 gibi ise 7nm seviyelerine inilmesi bekleniyor.
Kaynak; Globalfoundries


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.