AMD RX 480, BIOS Güncellemesi ile RX 580 Oluyor!


AMD, geçtiğimiz günlerde yeni ekran kartı serisi Radeon RX 500 ailesini tanıtmıştı. Şimdi ortaya çıkıyor ki kullanıcılar BIOS güncellemesi ile RX 480’i, RX 580’e yükseltebiliyorlar.

Eğer kısa süre önce RX 480 ve 470 aldıysanız ve internette gezerken aynı fiyatlarda yeni serinin tanıtıldığını gördüyseniz muhakkak üzülmüşsünüzdür. Ama hemen kendinize kızmayı, zaten kartlar arasında çok büyük farklar bulunmuyor. Öyleki aradaki fark BIOS güncellemesi ile ortadan bile kalkabiliyor.
TechPowerUp forumundan TonybonJoby’un aktardığınıza göre kendi XFX RX 480’ini, Sapphire’in RX 580 Limited Edition kartının BIOS’u ile başarılı bir şekilde flash etmeyi başarmış ve elinde üzerinde 480 yazılı bir RX 580’i olmuş. Üstelik saat hızıda 1300MHz seviyesinden 1411 MHz’ye çıkmış haliyle. Bu rakam hali hazırda piyasada bulunan tüm RX 480’lerdend çok daha yüksek. Ek olarak kullanıcı kartını Witcher 3ve FuturMark’ta başarılı bir şekilde test edebilmiş.

Guru3D‘de aynı şekilde hem Radeon RX 470 hem de 480‘in başarılı şekilde RX 570 ve 580 kartlarıyla flash’landığını aktarıyor.
Birçok kart üreticisi, yeni nesil RX 570 ve 580 modelleri için önceki nesille aynı PCB tasarımını kullandığından, Aygıt Kimliği de aynı kalır. Dolayısıyla eski kartlar yeni BIOS’lar ile rahatlıkla flash’lanabilir.
****** Yazımızda gerekli BIOS dosyalarının indirme linkini sizlere vermeyeceğiz zira kartınıza bir şey olursa bizi sorumlu tutmanızı istemeyiz. Ancak yukarıdaki mavi renkli linklerin içeriğinde gerekli detaylar mevcut.
Ek olarak eğer kartınıza BIOS flaşlamayı yapacaksanız kartınızın çift BIOS mu yoksa tek BIOS’lu mu olduğundan emin olun. Zira işler ters giderse çift BIOS’lu kartlarda diğer orijinal BIOS’a geçerek yoluna bir şey olmamış gibi devam edebilirsiniz. Ancak tek BIOS’lu kartta sadece bir şansınızın olduğunu söylemekte fayda var. ******
Kaynak; Wccftech


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir