Android İçin Yeni Bir Stagefright Açığı Keşfedildi


Gün geçmiyor ki yeni bir güvenlik açığı ile karşılaşmayalım. Bu kez karşımızda yine Android işletim sistemi var. Geçtiğimiz dönemde Stagefright açığı yani MMS açığı ile gündeme gelen ve 950 Milyon cihazı tehlike altına sokan açık şimdi karşımıza Stagefright 2.0 olarak çıkıyor. Bu açık çok daha büyük bir seviyede.
StageFright- (800 x 468)

Stagefright 2.0 Nedir?

Yeni Stagefright açığı Android 1.0 itibari ile tüm Android cihazları kapsıyor yani 1.4 Milyar cihaz. Stagefright 2.0, cihazınıza WEB üzerinde tıkladığınız Linkten, URL’den, APK. dosyalardan, 3. parti uygulamalardan veya şifresiz Wi-Fi yani kablosuz ağlardan bulaşabiliyor.

Stagefright 2.0’dan Nasıl Korunurum?

Bildiğiniz gibi genelde güvenlik açıklarının başladığı nokta kullanıcıların dikkatsizliğinden kaynaklanıyor. Stagefright 2.0 açığından korunmak için 3. parti uygulama araçlarından ayrılmalısınız. APK. dosyalara, uygulamalara ve markette bulunan güvensiz uygulamalara daha fazla dikkat etmelisiniz. WEB gezintinizde güvenliğinden emin olmadığınız linklere veya reklamlara ve/veya şifresiz ağlara girmemelisiniz. (Beleş Wi-Fi diyip atlamayın yani)
Google bu açığı yamayacak bir güncelleme henüz yayınlamadı. Ancak tehlikenin boyutuna baktığımızda bir yamanın geleceğinden eminiz ki çok uzun sürmez gelmesi. Google tarafından yama yayınlandıktan sonra diğer üreticilerde cihazlarına güncellemeyi verecektir. Ancak sizde tahmin edersiniz ki eski Android cihazlar için bir güncelleme beklemek biraz hayal olur. Gelişmeleri sizler için takip edeceğiz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir