Android Nougat Pazar Payını Arttırıyor… Kaplumbağa Hızında!


Yeni sürüme geçilemiyor

Akıllı telefon, tablet ve giyilebilir cihazların toplam pazarında %60’ın üstünde kullanım gören Android, kendi içerisinde güncelleme sorununu hala çözebilmiş değil. Her ay açıklanan Android’in sürüm dağılımı bu ayda yayınlandı ve Nougat sürümü nihayet %10’u geride bıraktı.
Ancak, ekosistemde en çok kullanılan Andorid sürümü olarak Android Marshmallow liderliğini sürdürüyor. Marshmallow %31.8 ile lider olurken onu toplamda %30.1 ile Lollipop sürümü takip ediyor. Listenin üçüncüsü ise %17.1 payıyla KitKat oluyor.
Çıkışından bu yana neredeyse 1 yıl geçen Andorid Nougat ise toplamda %11,5’e ulaşmış. Normal 7.0 sürümü %10,6 olurken 7.1 versiyonu ise %0,9’da.
Birkaç ay içerisinde Android 8 ‘O’ sürümü bizlerle olacak. Şimdilik beta kapsamında olan sürümün çıkmasına az bir süre kala mevcut en güncel sürümün bu denli az kitleye ulaşmış olması üzücü. iOS tarafında bu çok hızlı bir şekilde gerçekleşiyor ve cihazlar hızlıca en son sürüme erişebiliyor.
Evet, Android’de cihaz sayısı ve konfigürasyon farkları çok fazla fakat bunun bir şekilde çözülmesi, donanım desteği kadar üreticilerin yazılım desteği de sağlaması gerekiyor. Tabi bu durumun bir de güvenlik boyutu var. Eski sürümlerdeki güvenlik açıkları ciddi sorunlara neden olabilir.
Kaynak: Android


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir