Tesla Avustralya'da Dünyanın En Büyük Enerji Depolama Tesisini Kuruyor


T E S L A L A N D I N

Elon Musk liderliğinde Tesla sadece bir otomobil firması olmaktan çıkarak geçtiğimiz yıl itibariyle bir o kadar da enerji şirketi olarak yoluna devam ediyor. Powerwall, Solar Roof ve PowerPack çözümleriyle birlikte hem bireysel hem de daha büyük çaplı projelere imza atan firma şimdi Avustralya’ya dünyanın en büyük enerji depolama tesisini kurmaya hazırlanıyor.
Avustralya enerji konusunda sıkıntılı bir ülke özellikle enerji depolama tesisinin kurulacağı Güney Avustralya eyaletinde işler daha da kötü. Kömür santralinin kapatılması ve Mart ayında yaşanan şiddetli fırtına sonucu binlerce kişinin elektriksiz kalması hükumeti harekete geçirmişti. İşte tam bu noktada devreye Tesla giriyor.

Dünyanın En Büyüğü

Mart ayında Tesla CEO’su Elon Musk, yetkililere teklif götürerek 100-300MW’lık santral kurabileceklerini belirtmişti. Hatta eğer kurulum 100 günden uzun sürerse kurulum ücreti de almayacaklarını iletmişti ve bugün Güney Avustralya başbakanı yaptığı açıklamada işbirliğini resmen onaylamış oldu.


Aralık 2017’ye kadar tamamlanması beklenen Tesla PowerPack‘ler ile oluşturulacak 129 megawatt’lık tesis, bölgede hizmet veren Fransız enerji şirketi Neon’un rüzgar santralleri ile eşleştirilecek. Güney Avustralya’nın elektrik altyapısının güvenilir çalışmasını sağlamak için zirve saatlerinde elektrik dağıtacak olan tesisi kurulduğunda dünyanın en büyük lityum-iyon pil depolama projesi olacak.  30.000’den fazla ev için yeterli güç sağlayacak tesis aynı zamanda yaz aylarında tüketimin tepe yükünün hafifletilmesine de yardımcı olacak.
Bunlara ek olarak Avustralya’da Tesla’nın enerji çözümleri oldukça rağbet görüyor. Bireysel konut sahipleri Tesla PowerWall ve Solar Roof çözümlerini kullanıyor ve popüleritesi de giderek artıyor. Bu çözümler sayesinde bireysel konut sahipleri gündüzleri güneş yardımıyla enerjilerini üretiyor ve kesintisiz bir kullanım yaşıyorlar.
Kaynak; Tesla


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir