Çipli Kimlik Kartı Başvuruları Başlıyor, İşte Gereken Belgeler ve Her Şey


Mevcut nüfus cüzdanlarının günümüz şartlarına ve standartlarına uymadığı için ve dijitalleşmenin gerisinde kaldığı için bu yıl itibariyle yeni Çipli Kimlik Kartı uygulamasına geçiş başlıyor. Bu geçiş, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre 2 Ocak 2017 itibariyle resmen başlayacak ve önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde tüm vatandaşlar yeni kimlik kartlarına kavuşmuş olacak.
Bu güne kadar Kırıkkale, Trabzon, Rize, Artvin, Erzurum, Erzincan, Adıyaman, Aksaray, Burdur, Uşak ve Yalova pilot şehirlerinde Çipli Kimlik Kartları için başvurular alınıyordu. Şimdiye kadar 260 bin başvuru gerçekleştirilmiş ve yaklaşık 150 bin kişiye yeni kartları teslim edilmiş durumda.

Başvuru İşlemleri ve Diğer Bilgiler

Başvuru işlemleri gayet kolay. 15 yaşından büyük olan kişiler herhangi bir nüfus müdürlüğüne şahsen başvuru gerçekleştirecek. 15 yaşından küçüklerin başvuru büyükleri tarafından yapılabilecek. 15 yaşından küçüklerin kimlik kartlarında istenirse resim olabilecek.

Yurt dışında yaşayanlar ise dış temsilciliklere giderek başvurularını gerçekleştirebilecek. Başvuru işlemi ayrıca, “https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr” internet sitesinden, “Alo 199” numarasından da yapılabilecek. Nüfus müdürlüklerine gelemeyecek durumda olan vatandaşların başvuruları “Gezici Kayıt Terminalleri” ile alınacak.
Başvuru için yanınızda nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belgelerden birisi ile son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğrafın bulunması gerekmekte.
Başvuru esnasında kişinin biyometrik verileri yani parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi olarak hem sağ hem de sol el için alınacak.

Başvuru sonucunda kişiye zarf içinde bulunan 6 haneli bir PIN – şifre verilecek. Bu şifre tıpkı banka kartlarında olduğu gibi kimlik doğrulama için kullanılacak. Bu PIN kart kişiye ulaşıncaya kadar aktif olmayacak. PIN kodu nüfus müdürlüklerinde bulunan kiosklar ile değiştirilebilecek.
Yeni kimlik kartınız başvuru esnasında belirttiğiniz adrese PTT kargo aracılığıyla teslim edilecek.
Yeni kimlik kartlarına geçiş ücreti ise 15 TL olarak belirlenmiş durumda. Eğer kimlik kartınızı kaybederseniz yenisi için 30 TL ücret ödemeniz gerekecek.
Yeni Kimlik kartının geçerlilik süresi on yıl olarak belirlenmiş durumda. Ancak kartta, veya yongasında yer alan bilgilerin değiştirilmesi istenirse, kart deforme olmuşsa, elektronik bilgileri okunamıyorsa, güvenlik zaafiyeti olduğu düşünülüyorsa ya da kaybedilmişse bu 10 yıllık geçerlilik süresi dolmadan kartınızı değiştirebilir/yenileyebilirsiniz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir