BTK, Türk Telekomun Bankalara Devrini Onayladı!


Devir böyle


Türk Telekom’un %55 hissesini elinde bulunduran Otaş‘ın bir kaç yıldır ekonomik anlamda beyaz bayrağı kaldıracak duruma gelmesi firmayı zora sokuyordu.

Lübnanlı Hariri ailesine ait Saudi Oger’e bağlı olan Otaş(Ojer Telekomünikasyon) , 2013 yılında Türk Telekom’ da sahip olduğu %55 payı teminat göstererek çekmiş olduğu 4.75 Milyar dolarlık kredinin taksitlerini ödeyememiş. Geçtiğimiz Temmuz ayında ise Otaş’a kredi veren bankalar; Garanti, İş Bankası ve Akbank Türk Telekom‘ un %55’lik hissesini devralmak için Rekabet Kurumu’na başvurmuştu.

BTK tarafından da çok kısa bir süre önce bu talebe onay geldi. Telekom’un %55’lik hissesi bu bankaların ortak payının bulunduğu SPV adlı ortak girişim şirketine devredilecek.

Türk Telekom’un 17 Ağustos Cuma 2018 tarihli KAP bildirimi şu şekilde;

15.08.2018 tarihli özel durum açıklamasında belirtildiği üzere, Ojer Telekomünikasyon A.Ş.’nin (“OTAŞ”), şirketimiz Türk Telekomünikasyon A.Ş.’de (“Türk Telekom”) bulunan %55 oranındaki paylarının, OTAŞ’a kredi veren bankaların paydaş olacağı bir ortak girişim şirketi (SPV) aracılığıyla devralınması ile ilgili yürütülmekte olan süreç kapsamında, Şirketimiz tarafından ilgili mevzuat doğrultusunda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna izin başvurusunda bulunulmuştu.

Bu bağlamda, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından;

1) Şirketimiz Türk Telekom’un hisselerinin %55’ine sahip olan OTAŞ’ın şirketimizdeki hisselerinin tamamının, OTAŞ’a kredi veren bankaların paydaş olacağı bir ortak girişim şirketine (SPV) devir işlemlerine izin verilmesi,

2) Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş olan TT MOBİL İletişim Hizmetleri AŞ, TTNET AŞ, 11818 Rehberlik ve Müşteri Hizmetleri AŞ ve TT International Telekomünikasyon San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin %100 hissedarı olan Türk Telekom bünyesinde gerçekleşecek hisse devrinin söz konusu şirketler bakımından herhangi bir sakınca doğurmayacağı,hususlarına karar verilmiştir.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir