Counter Strike: Global Offensive HRTF ile Rakiplerinizden Bir Adım Önde Olun


7 Aralık 2016 Tarihinde CS:GO gelen güncelleme ile birlikte kullanıcıların ses deneyimlerini olumlu yönde etkileyecek yeni HRTF özelliği eklendi.
HRTF ile beraber artık rakibinizin konumunu kulaklarınız ile daha iyi bulabileceksiniz. Stereo ses deneyimi gibi artık 2 yönlü değil 360 derece ses deneyimine sahip olacaksınız.

Nedir Bu HRTF ?

Bilindiğiniz üzere insan 2 kulağa sahip olmasına rağmen seslerin hangi konumdan geldiğini çok iyi algılayabilmektedir. Bunun sebebi beynin  iç kulak ve dış kulaklar konumla ilgili çıkarımlar yaparak birlikte çalışmasıdır.

HRTF (Head-related transfer function) Kafaya Bağlı Aktarım İşlevi  bilgisayar üzerinde matematiksel hesaplamalar yapılarak ses şiddeti ve frekansında gerekli düzenleme ile bize eş zamanlı ses sağlandığında oyunun içindeymiş gibi bir deneyime sahip olacaksınız.

HRTF Nasıl Aktif Edilir ?

CS:GO açtıktan sonra Ayarlar kısmından Ses seçiyorsunuz.

Ardından açılan Ekrandan Ses kısmından Kulaklık ve HRTF seçin. İşlem tamam iyi oyunlar.
Yapımcılar HRTF kullanırken daha iyi bir deneyim almak için bilgisayarınızda Sound Blaster gibi ses geliştirme yazılımları bulunuyorsa oyuna girerken devre dışı bırakmayı öneriyorlar.

 


Dijitaller'in Sunucu ve Ağ altyapısını kuran, düzenleyen. Genel olarak teknoloji ve bilim ile uğraşmayı severim . Detaylı bilgi için https://ahmetozer.org. Lütfen sorularınızı Dijitaller.com Yorumlar veya Twitter üzerinden iletin.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir