Donal Trump; ABD, Paris İklim Anlaşması'ndan Çekilecek!


Donald Trump, yaptığı basın toplantısında nihai kararını açıkladı. ABD hükumeti, Paris İklim Anlaşması’ndan çekilme kararı aldı.

ABD başkanı Donald Trump, Paris İklim Anlaşması konusundaki nihai kararı kısa bir süre önce açıkladı. Trump, ABD’nin Paris İklim Anlaşması’ndan çekileceğini açıkladı. Son günlerde gündemin en önemli konularından olan Paris İklim Anlaşması, önemli bir kayıp yaşadı.
Paris anlaşması, gelecekte daha iyi bir dünya için çok önemli bir anlaşmaydı ve ülkelere karbon salınımı gibi küresel ısınmayı tetikleyecek ve artmasına neden olacak bazı konularda belirli kısıtlamalar getiriyordu. Elon Musk ve Tim Cook her ne kadar başkan Trump’ı bu kararından döndürmeye çalışmış olsa da görünen o ki, ABD artık bu anlaşmanın bir ortağı değil.
Donald Trump konuşmasında “Amerikalı şirketlere, çalışanlara ve vergi mükelleflerine daha adil şartlar sunan bir anlaşma için müzakerelere başlayacağız. Anlaşma ABD çıkarlarına uygun bir hale gelirse, döneriz” dedi.

Bununla birlikte başkan Trump, “Paris Antlaşması, iklim değişikliği mücadeleyle değil, diğer ülkerin ABD’ye karşı ekonomik avantaj kazanmasıyla ilgili bir anlaşma” açıklamasında bulundu.

ABD Öylece Çıkamaz!

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Twitter hesabından “İklim değişikliği inkar edilemez. İklim değişikliği durdurulamaz” paylaşımında bulunurken; Avrupa Komisyonu Başkanı Claude Juncker ise daha sert çıkarak, “Amerikalılar öylece iklim koruma anlaşmasından çıkamazlar. Trump buna inanıyor çünkü detayları bilmiyor”  açıklamalarında bulunarak tepkilerini göstermişti. Ayrıca ABD’nin bu anlaşmadan tamamen ayrılmasının 3-4 yıl süreceği belirtildi.

Paris İklim Anlaşması Nedir

Paris anlaşmasına katılmayan ülkeler; ABD, Suriye ve Nikaragua

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 190’dan fazla ülkenin imzaladığı anlaşma, iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefleyen ve uluslararası anlamda hukuki bağlayıcılığı bulunan bir ortak bildiri. Bu anlaşmayı imzalayan ülkeler, küresel sıcaklık artışını 1.5 derece’den düşük tutmak için ortak hareket etmek zorundalar.
ABD’nin Paris iklim anlaşmasını yok sayması, dünyanın ikliminin giderek kötüleştiği gerçeğini maalesef değiştirmiyor. ABD’nin bu agresif kararı umarım diğer ülkelerden destek bulamaz. Dünya için kötü bir gece.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir