Yurt Dışı Telefon Kaydına Büyük Bir Zam Daha!


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Yeniden Eğerleme Oranı, pek çok kaleme yeni bir zammın daha yolda olduğunu bizlere gösterdi. Yeniden Değerleme Oranı’nın %22,58 olarak açıklanmasının ardından elbette gözler teknoloji tarafına çevrildi. Zira bu orandan yurt dışı telefon kaydı yani IMEI kaydı doğrudan etkileniyor.

IMEI Kaydı 1813 TL

Hatırlayacağınız üzere yaklaşık 4 ay önce zaten IMEI kayıt ücreti %142 artarak 1500 TL olmuştu. Yeniden Değerleme Oranı ile bu ücretin 1813 TL olması söz konusu.

Yeniden Değerleme Oranı, TÜİK tarafından, üretici fiyat endeksi (ÜFE) göz önüne alınarak açıklanmakta. Dolayısıyla MTV’den pasaport harcına kadar pek çok gider kalemine yeni yılda bu oran seviyesinde bir zam uygulanır. ÜFE ise üretici fiyatlarındaki dönemsel değişimi gösterir. Enflasyondur.

Kısaca, yurt dışından getirilen cep telefonu harcı önümüzdeki yıl artış yaşayacak gibi duruyor. Kesin bu oranda yaşayacak diyemiyorum zira önceki dönemlerde bu orana tabi olupta daha düşük fiyat artışının uygulandığı kalemler olmuştur. Dolayısıyla size kısaca zama hazırlıklı olun tavsiyesinde bulunabilirim.

Bu orandan etkilenecek diğer kalemleri ve gelecek yılki fiyatları aşağıdaki kaynak linklerinden bulabilirisiniz.

#Kaynak; BloombergSözcü


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir