Elon Musk, Bir Türk'ün Gazına Gelerek Tesla ve SpaceX Facebook Hesaplarını Sildi


Vay canına

Geçtiğimiz günlerde Facebook‘u lekeleyen ciddi bir bilgi ortaya çıkmıştı. Bir süre önce ortaya çıkan bilgilere göre Facebook’da 2015 yılında 50 milyon kullanıcı kapsayan izinsiz veri toplama olayı gerçekleşmiş. Bu bilgiyi İngiliz bir veri analiz firması ortaya çıkarmıştı. Bu olaydan sonra #deletefacebook hastagı ile bir kampanya başlatılmıştı.
Bu kampanyaya katılanlar arasında bir de Elon Musk eklendi. Musk’ın zaten Facebook’u pek sevmediğini önceden de biliyoruz. Twitter’da WhatsApp kurucusu Brian Acton‘ın atmış olduğu ”Facebook’u silme zamanı” tweet’ine ”Facebook da ne?” yorumunu bırakan Musk’a bir Türk gaza getirici bir cevap yazdı; ”Eğer adamsan SpaceX’in Facebook sayfasını silersin”


Musk, bu yoruma ”Yapacağım” minvalinde bir açıklama yaptı ve dediğinde de durdu. Musk kısa bir süre içinde SpaceX ve Tesla Facebokk sayfalarını sildi.
Bu arada WhatsApp her ne kadar Facebook tarafından satın alınmış olsa da kurucusu Brian Acton’un hali hazırda kurumla bir ilişiğinin olmadığını belirtelim.
Facebook’a gelen ve çığ gibi büyüyen tepkiler sonrası ise Mark Zuckerberg’den de bir açıklama geldi fakat bu açıklama tatminkar bulunmadı;

“Açıkçası bu bir hataydı. Bu tür hataların ileride gerçekleşmemesinden emin olmamız lazım. Yaşanan veri sızıntısı olayından dolayı gerçekten çok üzgünüm. İnsanların verilerini korumak için sorumluluğumuz var.”


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir