Bing, Yapay Zeka Desteği Sayesinde Daha Yetenekli


Zeka ama yapay


Microsoft’un arama motoru Bing, geliştirilmeye devam ediliyor. Kullanıcı kitlesi Google ile kıyaslandığında düşük olsa da yazılım devi için Bing halen daha önemli bir konuma sahip. Son olarak firma Bing’e yapay zeka desteğini getirerek görsel aramaları daha işlevselleştirdi.

Yapay zeka, görsel aramalarda bir nesneyi aramak ve onun hakkında detayları görmek şeklinde zuhur ediyor. Yani fotoğrafını çektiğiniz bir nesnenin detaylarını Bing uygulamasında aratarak ulaşabilecekseniz. Açıkçası bu özellik Google Lens’e oldukça benziyor diyebiliriz. Microsoft Bing ürün lideri Vince Leung konu hakkında uzunca bir süredir çalıştıklarını ve artık piksellerden anlam çıkaracak konuma geldiklerini aktarıyor.

Yeni özelliğin kullanım senaryosu biraz da size bağlı. Mesela bir ceket gördünüz, fotoğrafını çekip aratarak ceket hakkında fiyat bilgisi, markasını ve satın alabileceğiniz yerlere ulaşabiliyorsunuz. Özellik şimdilik sadece ABD sınırları için geçerli. Aynı zamanda Bing’in iOS ve Android uygulamasıyla Microsoft Launcher‘in masaüstü Android versiyonunda kullanılabilir durumda.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir