FBI, iPhone 5C'yi Kırmak İçin Hackerlardan Yardım Almış


Kişisel güvenlik alanında son dönemlerde yaşanan en büyük olaylar arasında bizim TC kimlik numaralarımızın her tarafa saçılmasından sonra FBI ve Apple arasındaki iPhone şifresi kırma polemiği yer alıyor. Olay özetlersek; FBI bir teröriste ait olan iPhone 5C markalı telefonu kırması için Apple’dan yardım istemişti ve Apple yardım etmemişti.
Bunun üzerine bir süre sonra FBI, iPhone’u kırdıklarını açıklamıştı. Hatta yayılan bir kaç söylentiye göre FBI, İsrail menşeli bir firmadan yardım alarak iPhone’un şifresini kırmayı başarmıştı ki bunun detaylarını sizlerle önceki haberlerimizde paylaşmıştık. Şimdi gelinen noktada ise FBI’ın, ”Gri Şapkalı Hackerlar” sınıfına giren bir grup yazılım korsanına para ödeyerek iPhone’u kırdıkları gündeme geldi.

Sizlere için daha önce yayınladığımız ilgili yazımızda Hackerlar hakkında detaylı bilgiler vermiştik. Gri Şapkalılar da onlar arasında yer alan çıkarcı bir grup konumundalar ve işlerini para karşılığı yapmayı tercih ederler. FBI’ın ne kadar para ödediği bilinmiyor ancak Washington Post bu bilgileri yakın kaynaklardan aldığını iddia ediyor. Bakalım gelişmeler nasıl olacak.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir