Google Artık Tuvalet de Bulacak


Google bir çok alanda hizmet veren büyük bir firma. Geçtiğimiz günlerde engelli vatandaşlar için Haritalar uygulamasını güncelleyen firma, uygulaması dahilinde bina veya restaurant gibi konumlarda tekerlekli sandalye ile erişilebilir olup olmadığını göstermeye başlamıştı. Şimdi de Haritalar’da, tuvalet konumlarını gösterecek.
Google Tuvalet uygulaması esasında tüm dünya genelinde çıkmayacak zira çıkış amacı biraz garip. Bildiğiniz gibi yada şimdi öğreneceğiniz üzere Hindistan’ın kültürüne göre birçok evde tuvalet bulunmuyor. İnsanlar tuvalet ihtiyacını dışarıya çıkıp görüyor. Dışarının işlek bir cadde yada bir park olması sorun teşkil etmiyor.

Hindistan hükumeti de bu sorunu çözmek istiyor. Dolayısıyla Google ile işbirliğine giden ülke, firmanın geliştirdiği uygulama aracılığıyla tuvaletlerin konumunu gösterecek. Ülkenin yaklaşık %70’inin evinde tuvalet bulunmaması açıkçası büyük bir sorun. Haklı olarak Hindistan devleti de tabiri caizse ”Herkes için tuvalet” mottosuyla yola çıkmış durumda. Google’ın tuvalet bulucu uygulaması geçtiğimiz Perşembe günü çıkışını yaptı.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir