Google, Suriye için Arama Motoru Yaptı


Google ve BM ortaklığında Suriye’de yaşananları anlatmak ve göstermek adına özel bir arama motoru hayata sokuldu.

Hepiniz bildiği gibi komşu ülkelerimizden Suriye’de, savaşın verdiği acı ve tahrip inanılmaz boyutlara yükselmiş durumda. Google ve Birlemiş Milletler, Suriye’yi anlatmak için özel bir arama motoru geliştirdi ve mültecilere dikkat çekti.
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK-UNHCR) tarafından açılan, Google kaynaklarından beslenen ve doğrulanmış bilgilerden oluşan searchingforsyria.org ‘da Suriye tarihi, haritaları, turizm yerleri, yaşantısı, videoları ve fotoğralarının yanı sıra savaşın geldikten sonra olanlar da anlatılıyor ve mülteci sorununa değiniliyor.

5 sayfalık bir bilgi ağacı sunan sitede, Suriye hakkında bilgilerin yanı sıra savaş sonrası ve öncesi fotoğraflar da yer alıyor ve bu tüyler ürpertici. Mülteci tarafındaysa Suriyeli 5 milyon mültecinin olduğu belirtiliyor ve bunların yarısının Türkiye’ye sığındığı işaret ediliyor. Ayrıca her 10 Suriyeli mültecinin 9’unun kamplarda değil, şehirlerde yaşadığı ve bu ortamların oldukça zorlu olduğu belirtiliyor. Açıkçası oldukça yararlı bir proje diyebiliriz.

Zira, geçtiğimiz yıllar boyunca savaş ile gündeme gelen Suriye’de halen dünyanın pek çok ülkesi ve vatandaşı neler olup bittiğini bilmiyor. Öyle ki, Google Trends’e baktığımızda milyonlarca insanların ”Suriye’de ne oluyor?”, ”Mülteci Nedir?” gibi aramalar yaptığını görmekteyiz. Google ve BM ortak projesinde Suriye’de süren savaşın 6 yıldır devam ettiği ve 2 Milyondan fazla insanın öldürüldüğü, bunların 24.000 tanesinin çocuk olduğu belirtiliyor. Ayrıca sitenin alt kısımların mülteciler için bağış bağlantısına da yer verilmiş durumda.
Umarız, Suriye’deki savaş biran önce biter ve ülke eski günlerine döner.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir