Google’dan Bir Mesajlaşma Uygulaması Daha; Chat


Kaçıncı deneme


Bilidiğiniz gibi Google, bir yazılım devi ve her yıl yeni uygulama veya uygulamalar geliştiriyor. Son yıllarda ise firma sohbet uygulamalarına takılmış durumda. Bazıları başarılı bazıları da başarısız bir girişim ile sonuçlansa da hiçbiri WhatsApp, Telegram gibi rakiplerini tehdit edecek kadar tutulmadı. Şimdi ise plan daha geniş. Evrensel mesajlaşma uygulamasını duyuran firma buna Google Chat adını vermiş durumda.

Ancak Google Chat’i tek başına WhatsApp, Telegram ya da iMessage ile kıyaslamak doğru olmaz. Google halı hazırda SMS servislerini RCS yani Zengin İletişim Servisleriyle birleştirerek ‘Chat’ uygulamasını oluşturuyor. RCS dediğimiz olay ise diğer mesajlaşma uygulamalarında olan yüksek kaliteli resim ve video gönderme, okundu, iletildi, yazıyor gibi özellikleri içeriyor.

Google Chat, hem Android hem de iOS platformu için kullanılabilir olacak. Ancak şimdilik uygulamanın uçtan uca şifreleme ile korunmadığını bildirelim. Yani konuşmalarınız üçüncü bir kişi-uygulama- tarafından okunabilir. Ancak bu dezavantaj yaratan durumun Google tarafından giderileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kaynak ve daha fazla detay için; The Verge


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir