Google'ın Yapay Zekası Dünya Şampiyonunu Yendi!


Google’ın yapay zeka kolu DeepMind’in geliştirdiği AlphaGo adlı yapay zeka Go adlı oyunda dünya şampiyonunu yendi. Satranç gibi eski bir masa oyunu olan Go, esasında satrançtan çok daha karmaşık bir yapıya sahip. Öyle ki DeepMind’in başındaki isim Go oyunundaki muhtemel diziliş sayısı evrendeki atomlardan bile çok, yani milyarlarca hamle bulunuyor bu oyunda.4898
AlphaGo aslında ilk kez bir profesyoneli yenmiyor zira bir kaç ay önce yazılım, Avrupa şampiyonu Fan Hui‘yi 5 maçlık bir oyunda yenmeyi başarmıştı. Şimdi ise aynı oyunda dünya şampiyonu Lee Se-Dol‘u da yenen yazılım başarılarını sürdürmeye devam ediyor. Yapay zekanın bir insanı yenmesi ilk değil zira satranç şampiyonu Garry Kasparov’u yenen ünlü Deep Blue bilgisayarı da döneminde oldukça konuşulmuştu.

AlphaGo’ya ve Go oyununa dönecek olursak yazılım, sadece oyun hamlelerini hesaplamıyor aynı zamanda rakibinin jest ve mimiklerini de takip edip bir sonraki hamlesini tahmin ediyor ve böyle makinanın yenilmesi bir hayli zorlaşıyor. Tıpki poker oyununda insanların rakiplerini süzmesi gibi diyebiliriz. Artık yavaş yavaş yapay zekanın insanın üzerine çıkacağı yıllara geliyoruz gibi.

AlphaGo geliştirilme sürecinde kendisine karşı bir çok oyun oynamış ve bir çok oyunu inceleyerek kendini geliştirdi, bir nevi otomatik öğrenme diyebiliriz. Yapay zeka hakkında daha ilginç bilgiler öğrenmek istiyorsanız şu aralara serpiştirdiğimiz linklerden içeriklerimize ulaşabilirsiniz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir