Huawei, Kirin 970 Yongası Duyuruldu, Yapay Zeka ile Çok Daha Güçlü


Çok yakında bizlerle olacak

Huawei, bildiğiniz gibi HiSlicon ortaklığında uzunca bir süredir kendi akıllı telefonlarına kendi yongasını üretiyor. Kirin olarak adlandırılan bu yongalar, kısa bir süre önce ailenin en güçlüsü olan Kirin 970‘e terfi etti. Kirin 970, gelişen üretim geometrisi ile dikkat çekerken yapay zeka kanadındaki adımıyla da önemli bir adım atıyor.
Huawe, Kirin 970’i IFA‘da duyurdu ancak bu biraz perde arkasında gösterildi diyebiliriz, muhtemelen yakında bu işlemci ile güçlendirilecek Mate 10 amiral gemisinin tanıtımında daha fazla detay ve zaman verilecek Kirin 970 için.

IFA Berlin 2017 Haberlerimizin Tamamına BURADAN Ulaşabilirsiniz

Her neyse, Kirin 970’in öncekilerden en büyük farkı Nörel İşleme Birimi (NPU) ile geliyor olması. Bu sayede 1.92 TFLOPS FP16 yapay zeka performansı elde edebiliyoruz. Karşılaştırma için Kirin 960 kullanılmış. Kirin 970, YZ hesaplamalarında 960’dan 3 Kat daha iyi.

Ayrıca Kirin 970 ile firma 16nm üretim sürecinden 10nm üretim sürecine iniyor. Bu sayede zar alanı küçülüyor, transistör sayısı, şekilde enerji verimliliği ve aynı şekilde performans artışı sağlanıyor. 5.5 milyar transistör barındıran yonganın şaşırtıcı olan tarafı ise işlemci çekirdeği tarafın önceki yonga ile pek farkının olmaması. Dört adet ARM Cortex A73 çekirdeği (2.40GHz) ve dört adet ARM Cortex A53 çekirdeği (1.80GHz)
GPU tarafında ise aynı şeyi söyleyemiyoruz. Huawei’nin Kirin yongalarının en eleştirilen tarafı olan GPU gücü artık eleştiri odağında olmayacak diyebiliriz zira firma yeni nesil Mali G72 grafik biriminin 12 çekirdekli halini kullanıyor.
Kirin 970’e ait diğer özellikler, hareket algılama ve düşük ışık performansı artırımı için çift-ISP, 4K 60FPS decode , 4K 30FPS encode, HDR10 ve LTE Kategori 18 modemi olarka karşımıza çıkıyor. Huawei, LTE modeminin 1.2 Gbps indirme hızına ulaşabileceğini belirtiyor.


#Kaynak; Anandtech


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir