Hyperloop İlk Gerçek Testini Başarıyla Geçti; Geleceğin Ulaşım Sistemi


Hayaldi gerçek oldu

Elon Musk ve Shervin Pishevar’ın bir hayali olan Hyperloop projesi bir süre önce test edilmek için kurulmaya başlanmıştı. Neveda’da geçtiğimiz Mayıs ayında test parkurunda küçük bir vakum testinden geçen proje, gerçek anlamda ve ölçekte ilk testini de kısa bir süre önce gerçekleştirdi.

Yeni Gündem Videomuz;

Teknoloji Gündemi #16 Yapay Zeka Hayat Kurtarıyor!

Geleceğin ulaşım sistemi olarak nitelendirilen Hyperloop, şimdilik emekleme aşamasında ancak gelişimi hızlı. Las Vegas’da yapılan son testte 8.5 metrelik Hyperloop One kullanılmış. Sadece 5.3 saniyede 112 kilometre hıza ulaşan ve 152 metre ilerleyen araç hızlanmak ve ileriye gitmek için Manyetik kaldırma(mag-lev) teknolojisini kullanıyor.


Tabi geliştirmeler ve testler burada sonlanmayacak. Önünde daha uzun bir yol olan Hyperloop için yetkililer sırada 400 kilometre hıza ulaşmanın olduğunu, sonrasında finalde ise saatte 1126 Km hız ile rekor kırmak istediklerini belirtiyor. Tabi bunların gerçekleşmesi biraz zaman alacak.

Okumak İsterseniz; Elon Musk’ın çılgın projesi: Hyperloop

Hyperloop nedir derseniz kısaca şöyle açıklanabilir; yerde havada giden çok hızlı kara aracı. Hyperloop One’ın kurucusu ve CEO’su Shervin Pishevar, Hyperloop’un 100 yıl aradan sonra ilk yeni ulaşım aracı olduğunu belirtiyor ve şöyle ekliyor; ”Gökyüzünü tüpün içine taşıyarak adeta 60 kilometre yüksekte uçuyor hissi yaşatıyoruz.” Hyperloop ağlarının kurulması konusundaki çalışmalar ise sürüyor.

İzlemek İsterseniz; Dünyayı Sarsan Hyperloop Projesi Nedir? 

Pineshar ayrıca, şirketin ilk tam ölçekli sistemini kurmayı ve bunu büyük olasılıkla ABD dışında 2021 yılına kadar faaliyete geçirmeyi umduğunu belirtti. “Dünyadaki hükümetlerle yakın işbirliği içerisinde çalışıyoruz; Çoklu fizibilite çalışmaları var. Hükümetlerin desteği olmadan bir Hyperloop kuramazsınız.” dedi
Kaynak; The Engineer


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.