LG V30 OLED Ekranında Sorun Var!


Şaşırdık mı?

LG, geçtiğimiz hafta yeni amiral gemisi modeli olan LG V30‘u resmen tanıttı. Telefon elbette en üst düzey konfigürasyonlara sahip; Snapdragon 835, 4 GB RAM, 64 GB depolama, 3300mAh batarya, Android Nougat. Tabi farklı olan ise bu telefon, LG üretimli ilk OLED panel kullanan cihaz ayrıca çift arka kamerasının ana sensörü F/1.6 gibi şaşırtıcı açıklığa sahip.
LG, V30 ile 18:9 görüntü oranına sahip 6 inçlik 2880 x 1440 çözünürlüklü dev OLED ekranını, incenik çerçevelerin içerisine sığdırarak mühendislik başarısı göstermiş. Neredeyse eski modellerine göre her şeyi yenileyen firma ne yazıkki bazı şeyleri arkada bırakamamış görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

LG V30 Tanıtıldı! İşte Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı

ArsTechnica’da yer alan bir rapora göre LG V30’un ekranında bir sorun var. Bu sorun daha önce LG G Flex’de de bulunuyordu. Ekran grenli ve kirli bir görüntü sunuyor ve bazı alanlarında daha ışık sızmasına benzer bir parlama mevcut görünüyor. Ayrıca yatay çizgilerin de varlığı gözlerden kaçmıyor.

Karşılaştırma olarak Galaxy S8 kullanılmış. Raporda ve görselde Galaxy S8’in tepeden tırnağa aynı rengi yansıtırken LG V30’un ekranın üst kısmında doğru olan gri rengi, alt kısımlarında ise açık renkli griyi gösteriyor. Ve yatay çizgiler de ek olarak buna ilave ediliyor.
LG’nin P-OLED ekranı ile Samsung’un AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode) ekranı arasında çok az farklılık bulunuyor ve bu farklılığın sorunun kaynağı olduğunu düşünmüyorum. Zira LG’de bulunan P ibaresi Plastik kelimesinden geliyor. Bu panelin alt tabakasında plastik kullanıldığına işaret ediyor, zira esneklik önemli. Ancak Samsung da OLED ekranlarının alt tabakasında plastik kullanmakta, yani farklılık daha çok isimlendirmeden kaynaklı. Tabi üretimden kaynaklı kalite farklılıkları muhakkak vardır.
Tabi, LG V30’da bulunan bu sorun günlük kullanımı pek etkiliyor diyemeyiz ancak renk ve doğruluk konusunda ”en iyi” olmadığı ve işin sonunda bir ”sorunu” olduğu da açık.

Sizin konu hakkındaki görüşünüz nedir?

Bu da LG G Flex’de ki aynı sorun;


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    1. Sony gibi çok istikrarlılar – istikrarları farklı konuda olsada?