MWC 2015'te Bizleri Bekleyenler


2-5 Mart tarihleri arasında sürecek olan Mobile World Congress(MWC) teknolojiyi takip edenler için büyük önem taşıyor.Sizler için Barselona’ya gidip anbean olup biteni anlatmak ve videolar ile sunumları desteklemek isterdik ama henüz o bütçeye ulaşabilmiş değiliz ama bir gün neden olmasın. Peki MWC 2015’te bizleri neler bekliyor, hangi firma hangi cihazları tanıtacak? Gelin bu sorulara birlikte cevap arayalım.
HTC
HTC One M9 hakkında her şey
HTC One M9 1 Mart tarihinde tanıtılacak. Aslında HTC, MWC öncesi başı en çok ağıran firmalardan biri çünkü amiral gemi modeli daha tanıtılmadan basın görselleri, reklam videoları ve tasarımı hatta donanımı sızdırılmıştı. One M9 donanım tarafında Qualcomm’un SnapDragon 810 işlemcisi ve Adreno 430 grafik birimini kullanacak. Ayrıca 3 GB RAM, 32 GB hafıza, microSD kart desteği gibi gelişmiş özelliklere sahip. Kamera tarafında ise ultrapikselden vaz geçip 20.7 MP değerinde bir arka kameraya yer vermiş. Ön kamera ise 4 UP değerinde. Batarya ise 2840 mAh değerinde. 5” FullHD ekran ile geliyor olması da iyi oldu diyebiliriz.Değinmek istediğim bir konu ise cihazın tasarımı. HTC klasik ONE tasarımına sadık kalmış ve yan çerçeveleri inceltmiş anca alt ve üst kısımda özellikle alt kısımda boşluklar ciddi oranda büyük. Altta yer alan HTC logosu boş alan kaplarken ekranda bulunan soft tuşlar ise ekran boyutundan çalıyor. Kalın çerçevelerin artık olmaması gerektiğini düşünüyorum.
Ek olarak HTC fuarda One M9 Plus adlı modelini de tanıtacak. One M9’dan farklı olarak ekran daha büyük ve çözünürlük 2K seviyesinde olacak. Canlı etkinliğini ise şu Link‘ten izleyebilirsiniz.
SAMSUNG
samsung-galaxy-s6-edge
Samsung ise sızıntı haberlerini başarılı bir şekilde atlattı diyebiliriz. Cihazın tasarımsal olarak ve donanımsal olarak hala tam olarak kesin bir bilgi yok ancak yinede tahmin etmeyi kolaylaştıran bilgiler de yok değil. Samsung fuarda Galaxy S6, Galaxy S Edge ve Tab A serisi tabletleri tanıtacak. Galaxy S6’nın 5.2” 2K çözünürlüğünde ekrana sahip olması bekleniyor. İşlemci olarak Exynos 7420‘nin kullanılacağı modele 3 GB RAM, 32 GB hafıza, 20 MP arka ve 5 MP ön kamera gibi gelişmiş özellikler destek edecek. Batarya kısmında tam bir bilgi olmamakla beraber boyutunun da çok yüksek olmayacağı konuşulanlar arasında. Galaxy S Edge ise özellikler bakımında Galaxy S6 ile benzer bir yapıda olacak.
Microsoft
lumia535_feature-790x443
Microsoft ise fuarda Lumia 635, Lumia 640 ve Lumia 1330 cihazlarını tanıtması bekleniyor. Lumia 635 modeli Lumia 630 modeline benzer yapıda ancak 1 GB RAM‘e sahip olması bekleniyor. Lumia 640 ise 5” 720p ekran , 1 GB RAM, SnapDragon 400, 8.7 MP arka ve 0.9 MP ön kamera gibi özelliklere sahip olması bekleniyor. Lumia 1330 ise Lumia 1320’nin devam modeli niteliğinde. 5.7” 720p ekrana sahip olması bekleniyor ayrıca Zeiss sensör lense sahip 13.1 MP arka 5 MP ön kamera , SnapDragon 400 ve 1 GB RAM gibi özelliklerde telefona eşlik ediyor.
Şimdilik bu kadar farklı modeller ve cihazlar da elbette tanıtılacaktır onları da tanıtıldıktan sonra sizlere ulaştırmaya çalışacağız.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir