Japonya hasta bakım robotu geliştirdi


Artan yaşlı nüfus Japonya için tehlike oluşturacak düzeylere gelmeye başlıyor. Bu konuda Japonya‘da ki teknoloji şirketleri ciddi anlamda robot teknolojileri üzerinde çalışmalar sürdürüyor.
figure2-en
Bu doğrultuda yaşlıların veya yürüyemeyecek kadar hasta olanların hedeflendiği ROBEAR adlı robot projesi RIKEN ve Sumitomo Riko şirketler adlı şirketler tarafından ortak bir çalışma ile hazırlanıyor. Genel olarak şimdilik hastaların tekerlekli sandalyeden yatağa taşıma ve hasta ayağa kalkarken destek olmaya yardım ediyor. RIKEN şirketi daha öncelerden de benzer robotlar üzerinde çalıştığı bilinmekte. ROBEAR isminden de anlaşıldığı gibi ”ayı robot” anlamına gelse de sevimli yüz tipi ve yumuşak yüzeyi sayesinde sevimli bir robot olmayı başarabiliyor. (Big Hero 6’da ki Baymax kadar sevimli değil tabi) Aşağıdaki videodan robotun işleyişi hakkında daha iyi bilgiler edinebilirsiniz. Bir sonraki yazıya kadar görüşmek üzere.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir