Pac-Man’in Yaratıcısı Masaya Nakamura Aramızdan Ayrıldı


Bandai Namco Holdings’da üst düzey danışman görevini yürüten ve aynı zamanda Pac-Man’in yaratıcısı olan Masaya Nakamura, 91 yaşında hayatını kaybetti. Şirket tarafından yapılan açıklamada Nakamura’nın 22 Ocak tarihinde vefat ettiği belirtildi.
1980 yılında çıkan ve bence halen en zevkli oyunlar arasında olan Pac-Man, dünya çapında büyük bir etki yapmayı başardı. Birçok platforma portlanan yapımın jetonlu oyunlar arasında önder olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Öyle ki Pac-Man bu alanda Guinness Rekorlar Kitabında ‘’dünyanın en başarılı jeton oyunu’’ olarak kayıtlara geçmiş durumda. Yine birçok filmde de boy göstermiş, komşu çocuğu ile evde severek oynanmıştır.
1955 yılında kurduğu Namco ile eğlence sektöründe önemli adımlar atan Nakamura, son olarak Namco ve Bandai’nin birleşip holding haline geldiğinde firmanın danışmanlık rolünü üstlenmişti. Ek olarak belirtmek gerekirse Masaya Nakamura’nın ölümünün nedeniyle ilgili bir açıklama yapılmış değil.
Üzdün bizi Nakamura…


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir