Snapchat için Kötü Gidişat Sürüyor


Snapchat’in üzerindeki kara bulutlar bir türlü dağılmak bilmiyor. Firma ve sosyal platform deyim yerindeyse freni patlamış kamyon gibi yokuş aşağıya gidiyor, toslaması çok yakın.

Hem kullanıcıların ilgisini hemde borsadaki hisse değerlerinde kayıplar yaşamaya devam eden Snapchat, sızdırmaya devam ediyor. Firmanın mali açından bir türlü karlılık gösteremediğini biliyoruz, bu yeni bir şey değil fakat yılın ilk çeyreğindeki 2.2 milyar dolarlık net zarar Snapchat için adete soğuk bir duş olmuştu. Ayrıca son olarak hisse değerlerinde %26.5 seviyesinde bir kayıp yaşayan firma bir darbe de buradan aldı.

Bir diğer sarsıcı darbe ise kullanıcılar tarafından geldi. Veri araştırma şirketi olan Nomura Instinet’in raporuna göre Snapchat, yılın ikinci çeyreğinin ilk iki ayında, geçen yılın aynı dönemine göre indirme sayılarında %22 civarında bir düşüş yaşamış durumda. İndirme sayılarındaki en büyük kayıp ise %40 ile iPhone platformu oldu.
Geçtiğimiz aylarda 23 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaşan firma bu ciddi başarısını pekte sürdürebilmiş görünmüyor. Tabi buradaki kötü sonuçların tek sorumlusu Snapchat değil. Zira bildiğiniz gibi Instagram, Whatsapp, Messenger, Facebook ve Skype firmanın ”hikayeler” özelliğini ve çeşitli çıkartma-filtrelerini kopyalayarak ciddi kan kaybına neden olmuşlardı.

Bu noktada Snapchat, yitirilen popülerliğini nasıl geri kazanır bir fikrim yok ancak sağlam bir yenilik ile rekabete geri dönmeli. Bununla birlikte sıradan bir kullanıcı olarak önceden sıklıkla Snapchat’i kullansam da artık iki günde bir kez uygulamayı açmaktayım.
Kaynak; Fortune


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir