Tesla'nın Çılgın Elektrikli Tırı Tanıtıldı; Tesla Semi!


Çok hojdur

Tanıtırımı ertelendi, neler oluyor acaba derken Elon Musk‘ın da Twitter üzerinden paylaştığı tarihte yanı bugün Tesla‘nın elektrikli tır aracı Tesla Semi nihayet tanıtıldı. Tırlardan nefret edenleri bile kendisine aşık bırakabilecek Tesla Semi gerçekten şimdiye kadar gördüğümüz en harika tır diyebiliriz.
Yapı itibarıyla Tesla Semi, ABD standarlarına göre Sınıf 8 kamyon olarak ifade ediliyor. Bu standart aracın asgari yük taşıma kapasitesinin 15 Ton ve üzeri olduğu anlamına geliyor. Araç daha doğrusu tır, tasarım noktasında da hayli ilginç. Şoför koltuğü McLaren F1‘i hayli andırırken herhangi bir yan koltuğun olmadığını ve şoförün kabinde tam ortada olduğunu, sağında ve solunda iki adet dokunmatik ekran paneli yer aldığını görüyoruz. Zaten Tesla Semi için ”kullanıcıların bir spor otomobil kullanıyormuş gibi hissetmeleri” deyimi kullanılmıştı ki, bu gerçeğe dönmüş durumda. Sadece tasarım olarak değil, teknik detaylarıyla da öyle.

Aerodinamik açısından Bugatti Chiron’dan daha iyi olan Tesla Semi, 0-100’e sadece 5 saniyede çıkıyor. 36.2 ton yük ile ise bu hıza 20 saniyede ulaşıyor. Birbirinden bağımsız 4 elektrik motorunun yer aldığı araç, diğer iki motoru kaybetse dahi yola devam edebileceği belirtilirken eğimli yollarda da üst seviye performans sergilediğinin altı çiziliyor. Öyle ki, dizel komyonlar-tır- %5 eğimli yollarda 70 Km/s hızlara ulaşabilirken Tesla Semi 100 Km/s seviyelerine erişebiliyor. Bu arada Tesla Semi’nin yanında sahnede daha küçük boyutlarda bir araç daha geldi ancak onun detaylarına hakim değiliz.
Elbette artan alan kapasitesi pil ve şarj konusunda da avantaj sağlıyor. Tesla Semi, maksimum yük ile tam şarj halinde 800 Km menzil vaat ediyor. Megacharger istasyonlarıyla ise sadece 30 dakikalık şarjda 640 Km menzile ulaşılabileceği de belirtiliyor. Bu arada sizde gidip mola verebilir, yemek yiyebilirsiniz. Tesla Semi’nin ön camı da yine kendisine özel. Termonükleer cam kullanılmış çünkü bunun nedeni normal tırların ön camlarının yılda iki kez çatlaması ve tehlike oluşturması.

Tesla Semi donanımsal olarak bir yana yazılımsal olarak da Tesla’nın nimetlerinden faydalanıyor. Gelişmiş Otopilot yazılımı ile birlikte gelen araç bu sayede otomatik acil fren, şerit koruma sistemi ve önden çarpışma uyarısı gibi yeteneklere kavuşuyor. Ayrıca araç dışı ve içindeki senör ve kameralar sayesinde de kör noktalar ortadan kaldırılıyor. Bir diğer güzel detay ise Tesla Semi konvoyları için. Eğer Tesla Semi konvoyunuz varsa arkadaki araçlar en öndeki Semi’yi otonom olarak takip edebilecek.
Elon Musk’ın söylediğine göre Tesla Semi, 1.6 milyon kilometre garantisiyle gelecek. Ve bu mesafede size yaklaşık 200.000 Dolar yakıt tasarrufu sağlatacak. 2019 yılında üretimine başlanacak olan Tesla Semi için şimdiden 5000 dolar karşılığında rezarvasyon ayırabilirsiniz. Aracın nihai fiyatı ise şimdilik bilinmiyor.


#Kaynak; The VergeTesla


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir