Thunderbolt 3 Yenilikler İle Tanıtıldı


Çok popüler bir bağlantı seçeneği olmasa da büyük avantajlar sağlayan Thunderbolt teknolojisinin 3. sürümü Intel tarafından tanıtıldı. USB 3.1‘den 4 kat daha hızlı olan Thunderbolt 3 ayrıca 40 Gbps veri aktarım hızlarına da olanak sağlıyor. İlk olarak Apple’ın Mac ürünleri için kullanıma sunulan teknoloji, Thunderbolt 2 standartı ile diğer üreticiler tarafından kullanılmaya başlandı.
thunderbolt3

Thunderbolt 3 ise önceki standartlarından çok daha iyi durumda. USB Type-C bağlantısını kullanan Thunderbolt 3 yavaş yavaş yaygınlaşan bu bağlantı tipi ile daha geniş kitlelere ulaşabilir. Standart USB-C kablosu üzerinden 20 Gbps veri aktarımı yapılabilirken 40 Gbps veri aktarımı için bir takım farklı kablolar gerekiyor.
Thunderbolt_3_Graph_v2_cropped (1024 x 857)Thunderbolt 3 100W seviyesinde bir enerji aktarımı yapabilirken 2 adet 4K 60Hz monitör kullanımına da imkan veriyor. Type-C biçiminde olan DisplayPort 1.2, 3.nesil PCI Express ve USB 3.1 bağlantı tipleri bu teknolojide destek buluyor ancak daha eski Thunderbolt bağlantıları için ek olarak bir adaptör kullanılması gerekiyor.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir