Trump, Huawei’yi Hedef Alan Acil Durum Emriyle Yabancı Telekom Firmalarını Yasakladı!

ABD, ulusal acil durum emri yayımlayarak, yabancı telekom ekipmanı kullanımını yasakladı!


Çin ile ABD arasında yaşanan sürtüşme, bir diğer ifadeyler “Ticaret Savaşı” her geçen gün şiddetleşmeye devam ediyor. İki ülke arasında yapılan görüşmelerde olumlu sonuçlar çıkmadı ve Batı tarafı ticaret savaşını körükleyecek hamlede bulunmaya başladı.

Donald Trump, Amerikan firmalarının, Çin’li Huawei’ye yönelik olduğu düşünülen, ABD’ye yönelik ulusal güvenlik riski taşıyan yabancı firmalar tarafından yapılan telekomünikasyon ekipmanlarını kullanmalarını yasaklayacak bir acil durum emri imzaladı.

Beyaz Saray‘dan yapılan açıklamada çıkartılan acil durum emrinin “Ulusumuzun bilgi-iletişim teknolojisini ve hizmetlerini koruma konusundaki taahhüdünün bir parçası olduğu” söylendi. Ancak altını çizerek belirtmeliyiz ki, çıkartılan acil durum emrinde hiçbir ülke veya firma adı doğrudan geçmemekte, fakat bunun Çin ve Huawie’ye karşı atılmış bir adım olduğunun da aşikar olduğu belirtiliyor.

ABD’nin endişesinin merkezinde 5G ve dolayısıyla Nesnelerin Interneti yatmakta. Milyonlarca hatta milyarlaca cihazın bütünleşeceği 5G ağ altyapısının Huawei ve Çin teknolojilerinin kullanılarak yapılmasının endişe verici olduğu ve son derece tehlikeli olduğu aktarılıyor. Zira Huawei’nin Çin hükumeti için casusluk yaptığı iddiaları neredeyse bir kaç yıldır ABD’de dillendiriliyor ve çeşitli soruşturmalar yürütülüyor.

Huawei, tüm bu suçlamaları reddetmiş, firmanın CEO‘su ise “İnternet trafiğini engellemek veya yönlendirmek için Çin hükümetinin emirlerine uymak yerine şirketi kapatacağını” söylemişti. ABD’li yetkililer ise Çin hukukuna göre firmaların devlet talimatlarına uyma zorunluluğu olduğunu belirtmişti.

Sonuç olarak ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı, karşılıklı gümrük vergilerinin arttırılmasından bir adım daha ileri gitmiş oldu. Ve görünen o ki ABD, Internet Ağ Altyapısını yabancı bir ülkenin firmasına emanet etmek istemiyor. Aslında bu emrin 1 yıldır ertelendiği de söylenenler arasında. Tam da ticaret savaşı döneminde imzalanması da ilginç.

Amerika, 5G için yerli firmaların kazanmasını istiyor. Aktarılanlara göre Trump, Beyaz Saray’da Amerikan telekomünikasyon yöneticileri ile gizli bir görüşme gerçekleştirmiş ve acil durum emrinin farklı versiyonlarını tartışmış. ABD’nin 5G yarışmasını “kazanması” gerektiği konusunda ısrar ettiği, ancak hiçbir Amerikan firmasının 5G internet trafiğini yönlendirecek yeterlilikte olmadığı söylenmekte.

#Kaynak; NY Times Independent


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir