Yılın Bilim Kurgu Filmi Arrival Bambaşka Bir Uzaylı Filmi


Bilim kurgu filmlerini genelde hepimiz severiz. Bu tür filmlerde çoğunlukla uzaylı ırkı ele alınır. Uzaylılar dünyamızı basar ve bizde kahramanlık öyküsü tadında onları gezegenimizden defederiz. Fakat Arrival hiçte öyle bir yapım değil. Ted Chiang‘in çok sevilen ve Nebula ödüllü The Story of Your Life isimli kısa hikayesinden uyarlanarak beyaz perdeye aktarılıyor.
Arrival temilinde evet bilim kurgu ve uzaylı filmi ancak diğerleri gibi değil zira burada aksiyon çok arka planda kalıyor. Ted Chiang‘in kısa hikayesinde aslında derin bir felsefi düşünce yatıyor. Yapım ayrıca konusu itibarıyla da oldukça dikkat çekici. Dünya’ya ansızın gelen uzaylılar belli başlı yerlere garip şekilli uzay gemilerini konumlandırırlar ve bizimle iletişim kurmaya çalışırlar. İletişim şekillerini ve yapılarını çözebilmek için uzman dilbilimciler göreve çağrılır ki, bunlardan bir tanesi Louise Banks’dir (Amy Adams). Louise Banks’in görevi, uzaylıların istilacı mı yoksa barışçıl amaçla mı olduğunu öğrenmektir.
Arrival (1254 x 566)
Fakat onları çözmeye ve anlamaya başlayınca Banks, onlarla insanların hayata bakış açılarının ne kadarda farklı olduğunu görecektir. Kendi hayat hikayesi ve insanlığı farklı bir gözle görmeye başlayan Banks, kendi içinde yaptığı değerlendirme ve sorgulamalarıyla bizleri felsefi bir boyuta götürecek. Yani işin özü bu film uzaylılarla savaştığımız, onların ön planda olduğu bir film değil.
Başrollerinde Amy Adams, Jeremy Renner ve Forest Whitaker gibi isimlerin yer aldığı filmi Denis Villeneuve yönetiyor. Arrival, 11 Kasım’da vizyona girecek.
Arrival

Peki Eleştirmenler Ne Diyor?

enedik Uluslararası Film Festivali’nde, galası gerçekleştirilen Arrival hakkında ilk değerlendirmeler de gelmeye başladı. Yorumlara bakacak olursak yapım gerçekten bizlere farklı şeyler sunacak bir başyapıt olmuş. Dilerseniz bir kaç yorumu aşağıya bırakalım.
Hollywood Reporter
Şehirlerin yıkılmadığı, savaşın olmadığı, türler arasındaki karşılaşma zorluklarını başka bir yöne çeviren bir yapım. Amy Adams’ın duygusal derinliği var. Sevgi ve kaybetme hislerini etkilerken, korku ve gerginliği devam ettiren olgunlaşmış bir bilim kurgu draması.
Variety
Esrarengiz yabancıların ziyaretini ciddiyetle anlatan fantastik bir masal. Independence Day gibi değil, hipnotize eden bir film. Benzeri olmayan olağanüstü bir yapım.
The Guardian
Denis Villeneuve’nun bilim kurgu draması, garip, cüretkar ve rüya gibi.
The Telegraph
Villeneuve’nun baş döndürücü yapımı.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    1. Olmamalı da zaten. Kötü olursa yönetmen suçludur ne bileyim yapım ekibi suçludur.