Turkcell, Vodafone ve Türksat, Ortak Altyapı Şirketi Kuruyor! İnternet ve AKK Sorunları Çözüme Kavuşabilir


Bildiğiniz gibi son kullanıcı odağında ülkemizdeki internet ve hizmetleri oldukça yetersiz. İstenilen internet paketlerinin olmaması, fiber hatların yeterince yaygınlaşmaması ve Adil Kullanım Kotasının (AKK) bir türlü yükselememesi ve paketlerin yüksek fiyatlar gibi bir çok sorun ülke internetini kanayan yarası konumunda. Bu bağlamda tüm bu sorunların çözülmesi amacıyla Turkcell, Vodafone, Türksat ve Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Ortak Altyapı Şirketi(OAŞ) kurmaya karar verdi. Yapılacak yatırımlar daha verimli kullanılacak ve 5G içinde zemin hazırlaması oluşturulacak.
OAŞ-Basın-Toplantısı-640x439
Bildiğiniz gibi bu firmalar Türk Telekom‘un tek elinde bulunan alt yapı hatlarını kullanmakta ve ayrıca TT, 220 bin kilometrenin üzerindeki fiber hattınında kullanılmasına pek yanaşmamaktaydı. Elleri kolları bağlanan diğer internet dağıtıcıları ise çözümü Ortak Altyapı Şirketi kurmakta buldular diyebiliriz. Zaten Turkcell Genel Müdür Kaan Terzioğlu’nun geçtiğimiz dönemlerde konu hakkında firmalara çağrıda bulunmuştu. Bu çağrıya olumlu cevap veren Vodafone ve Türksat yeni bir Ortak Altyapı Şirketi için anlaşmaya vardı.
Kurulacak olan Ortak Altyapı Şirketi, Adil Kullanım Kotası konusunda da ciddi adımlar yapacak. İleride AKK zulmünün kaldırılması veya çok daha geliştirilmesi için çok büyük bir güç olacağı aşikar. Tabii toplantıda bu konu hakkında yuvarlak cevap verildiğini de belirtmek gerek. Ek olarak BTK’nın bizzat Ağustos ayında AKK hakkında bir düzenleme yapacağı da biliniyor.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir