Türkiye Geçen Yıl Ar-Ge'ye 7.5 Milyar TL Harcadı, Bu Yıl Atış Var


Evet, ama yetmez

Ülkemizde araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) harcamaları olması gerekenden daha düşük. Son yayınlanan veriler de bunu doğruluyor. Türkiye, geçtiğimiz yıl, merkezi yönetim bütçesinden Ar-Ge faaliyetleri için toplam 7.5 Milyar TL harcama gerçekleştirmiş durumda.
2016 yılındaki 7.5 Milyar TL’lik Ar-Ge harcaması, o yılın Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’tına (GSYH) oranı %0,29, merkezi yönetim bütçe harcamaları içerisindeki payı ise %1,14 olarak gerçekleşmiş durumda.
2015 yılında ise Ar-Ge için 6 Milyar 173 Milyon TL harcama yapıldı. Buna göre 2015 yılında Ar-Ge’ye yapılan harcamanın GSYH’ye oranı %0,32, merkezi yönetim bütçe harcamaları içerisindeki payı ise %1,08 olarak gerçekleşmişti.
Merkezi Yönetim Bütçesinden Ar-Ge için tahsis edilen başlangıç ödeneği 2017 yılı için 8 milyar 174 milyon TL olarak belirlendi. Artış var fakat yine de yetersiz.

Yıllara göre doğrudan ve dolaylı Ar-Ge harcamaları.

Şimdi size biraz da kıyaslama vereyim. 2014 yılının Dünya Bankası verilerine göre diğer ülkelerin yaptıkları Ar-Ge harcamalarının GSYH’lerine oranı şu şekilde;

  • Güney Kore %4,15
  • İsrail %4,21
  • ABD %2,81
  • Almanya %2,90
  • Brezilya %1,30
  • Çin %2.0
  • Fransa %2,30

Evet, diğer ülkelerdeki rakam bu olunca Türkiye’nin Ar-Ge’ye ayırması gereken bütçenin olduğundan daha yüksek olması gerektiği zaten kendisini hemen ortaya çıkarıyor. Endüstri 4.0’ı kaçırmamamız için yatırımları daha da arttırmalıyız.

Ar-Ge için ayrılan en çok ödenek Genel Üniversite Fonları oldu.

En azından GSYH’e oranı %3’ler seviyelerine getirmemiz daha rekabetçi bir rol oynamamızı sağlayacaktır. Ancak altını çizerek belirtmeliyim ki şimdi yapılan yatırımlar ve hamleler oldukça doğru ve tutarlıdır. Gere hibe ve destek kısmında ülkemiz olabildiğince yardım etmeye çalışmakta fakat dediğimiz gibi ayrılan bütçe az olduğundan kaçan fırsatların bize maliyeti ileride yüksek olabilir.
Kaynak; TÜİK


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir