Türkiye'de Paris İklim Anlaşması'ndan Ayrılabilir! | Dijitaller

Türkiye’de Paris İklim Anlaşması’ndan Ayrılabilir!


Esmiyor mu?

Hatırlarsanız geçtiğimiz ay ABD başkanı Donald Trump, Paris İklim Anlaşması’ndan çekileceklerini bildirmişti. Tüm dünyada büyük tepkiler çeken bu hamle, aynı zamanda iklim bilimcileri de hayli korkutmuştu zira küresel ısınma hızla tırmanıyor ve iklim değişikliği süreçleri etkisini daha sert göstermeye başlıyor.

Mevsim normallerinin üstünde sıcaklıklar/soğujlukların yaşanmaya başladığı son yıllarda Paris İklim Anlaşması gelecek için ciddi öneme sahip. Ülkeleri, atmosfere salacakları gaz tarafından sınırlandırmaya iten anlaşmaya yüzlerce ülke imza atmış ve desteklemişti. Bunlardan birisi de ülkemiz Türkiye.

Fakat, hali hazırda süren G20 zirvesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada kafaları karıştıran bazı sözlerde bulundu. Erdoğan, açıklamasında anlaşmaya imza atarken Türkiye’ye bazı sözler verildiğini ancak bu sözlerin an itibariyle yerine getirilmediğini belirtiyor.

Verilen söz ise şu; Paris İklim Anlaşması’nda gelişmiş ülkeler Yeşil İklim Fonu’na belirli bir miktarda para aktarıyor, Türkiye gibi gelişmekte olan bu ülkeler ise bu fon ile destekleniyor. Ancak hali hazırda bu fondan Türkiye’nin alacağı payın garantileşmemesi Türkiye’yi anlaşmadan uzaklaştırıyor.

Ek olarak Paris İklim Anlaşması’nı Türkiye imzalamış olsa da meclisin onayından geçmemiş durumda dolayısıyla resmi olarak biz bu anlaşmanın bir tarafı değiliz. Eğer meclisten geçmez ve reddedilirse ABD’den sonra iklim anlaşmasından ayrılan ikinci G20 ülkesi olacağız.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın yaptığı açıklamanın tamamı ise şu şekilde;

“İklim ve enerji ile alakalı olarak bu konuda da burada onu açıkça söylemek durumundayım, özellikle müzakerelerin yapıldığı dönemde imzayı attık fakat dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Sayın Hollande’ın bize vermiş olduğu bir söz vardı. Bu söz, bizi gelişmiş ülkeler sınıfında değil, gelişmekte olan ülkeler sınıfında olduğumuz için oradaki mali yaptırımların karşılanacağı taahhüdünde bulundular. Bizler de dedik ki ‘Eğer bu gerçekleştirilirse parlamentodan geçer, aksi takdirde bu, parlamentodan geçmez.’ Nitekim şu anda henüz parlamentodan geçmemiştir, dolayısıyla Amerika’nın attığı bu adımdan sonra bizim de durduğumuz konum şu anda parlamentodan geçmemesi istikametindedir. Bunu da özellikle ifade etmek isterim.”

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye’de Paris İklim Anlaşması’ndan Ayrılabilir!

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz