Türkiye'de Steam Oyun Fiyatları 2 Kat Artabilir!


Bildiğiniz gibi Steam birçok oyun firması ile ortak hareket ediyor ve bazı anlaşmalar yapıyor. Bunların en önemlisi ise bazı ülkelere ve bölgelere uygulanan ”bölge kilidi” uygulaması. Bölge kilidi kapsamında olan ülkelerde, -ki Türkiye’de bu ülkeler içerisinde- kur fiyatları sabit varsayılıyor ve kullanıcıların oyunlara daha uygun fiyatlarla ulaşmasına olanak sağlıyor.
Avrupa Komisyonu ise bu olaya pek sıcak bakmamakta. Steam’in bölge kilidi uygulamasının fırsat eşitliğini bozduğunu belirten komisyon ayrıntılı bir araştırma başlatmış durumda. Komisyonun soruşturmasından eğer uygulamanın kaldırılması kararı çıkarsa Türkiye’de 1.8 TL olarak sabitlenmiş kur 3.7 TL seviyelerine çıkacak. Dolayısıyla oyunlar iki kat zamlanacak.

Tabi Avrupa Komisyonu’ndan çıkacak böyle bir kararın sadece Avrupa Birliği ülkeleri için geçerli olabileceği de konuşulanlar arasında.
Türkiye’de zaten oyun fiyatlarının hayli yüksek oluşundan memnuniyetsizliğimizi her gün belirtirken gelecek bu denli zama ayak uydurmam(ız) mümkün gibi değil.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir