Türkiye'nin Savunma Bütçesi Yüzde 43 Oranında Arttırılı, Çarpıcı Açıklamalar Var


Bir süre önce ülkemiz, önümüzdeki üç yılı kapsayan Orta Vadeli Plan (OVP) programını, programda uygulanacak bütçeleri resmen açıklayarak Resmi Gazetede yayınladı. Bütçe arttırımları ve OVP ile ilgili Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in de önemli açıklamaları bulunuyor.
Şimdi başlıkta belirttiklerimizi hemen aradan çıkaralım. OVP’ye göre Türkiye’nin, Milli Savunma Bakanlığı bütçesi 2017 yılı için 41.3 Milyar liraya çıkarılmış durumda. Bu rakam 2016 yılı içi 26.5 Milyar liraydı. Yani yüzde 43’lük bir artış söz konusu. Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı’nın 2018 ödeneği ise 40.4 Milyar lira olarak belirlenmiş. Milli İstihbarat Teşkilatı’nın ödeneği de yine 1.9 Milyar liradan, gelecek yıl için 2.3 Milyar liraya çıkartılmış.

”Yastık Altındakiler Yastık Altında Durmasın”

Mehmet Şimşek, halkın yastık altı tasarrufunun öz bir ifadeyle, yastık altında durmaması gerektiğini bunu bankalara aktararak bankaların mevduat gelirlerini arttırmalarına yardımcı olmalarının daha faydalı olacağını söylüyor. Bunun için vatandaşların Ziraat Bankası’na altınlarını verebileceklerini, faiz istemezlerse faizin uygulanmayacağını belirtiliyor.
Bu sayede devlet bankası Ziraat, artan mevduatlar ile kredi ihtiyacını düşürebilir, daha yüksek kredi açabilir veya yatırımları arttırabilir.

”MTV, Savunma Harcamaları için Arttırıldı”

Aynı şekilde Sayın Şimşek, MTV arttırımının durduk yere olmadığını, bunun zorunluluktan olduğunu açıkladı.

”Türkiye önümüzdeki yıl savunma sanayisi ve Milli Savunma Bakanlığı için muhtemelen 17-18 milyar liralık ilave harcama yapacak. Net olarak MTV’den gelecek gelir 2018 sonrası alınacak araçlar da dikkate alındığında 2,8 milyar lira, ilave vergi artışının etkisi ise 2 milyar lira. Sadece savunma sanayisi harcamaları alacağımız tedbirlerin üçte ikisine tekabül ediyor”

”Endüstri 4.0 (4. Sanayi Devrimi) için Çalışıyoruz”


Orta Vadeli Mali Plan’ın sadece göstermelikte olmadığı ve sadece bütçe arttırımıyla ilgili olmadığı da belirtiliyor. Bildiğiniz gibi dünya 4. Sanayi Devrimi ya da başka bir ad ile Endüstri 4.0‘ın eşiğinde. Hiçbir ülke bu devrimi kaçırmak istemiyor ancak elbette çoğunluğu kaçıracak, geride kalacak. Geride kalanlar tamamıyla bir ”tüketim-sömürü” toplumuna dönüşecek diyebiliriz.
Sayın Şimşek’de OVP’de bunun için bir vizyon olduğunu, Türkiye 4. Sanayi Devrimi kapsamında neler yapmalı, nerelere ağırlık vermeli, bu hususların da ön planda olduğunu aktarıyor.

ÇOK İLGİLİ;

Yarının Dünyası, Endüstri 4.0 ve Türkiye’nin Konumu

Bonus?

Sayın Şimşek ayrıca alınan her 100 TL’lik verginin de nerelere ne ölçüde gittiğini açıkladı. Açıklama aynen şu şekilde;

“Türkiye’de topladığımız tüm vergiler 100 lira ise bunun 23 lirasını eğitime, 21 lirasını sağlığa, yaklaşık 20 lirasını sosyal güvenliğe ve sosyal harcamalara, en az 10 lirasını yatırımlara, yaklaşık 10 lirasını faize ayırıyoruz.”

23+21+20+10+10= 84 TL…
Bu işin espri yanı tabiki ama ilginç bir detay olarak dikkatimizi çekti doğrusu. Her neyse, sizin OVP’den beklentileriniz nedir?
Kaynak; NTV -Sayın Şimşek’in Açıklamaları-


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir