Kaspersky'ın NSA Verilerini Rusya'ya Sızdırdığı İddiası


Anti-virüs mü?

Son yıllarda özellikle ABD hakkında ortaya çıkan siber güvenlik zaafları ve ABD’nin yapmış olduğu dinleme ve izlemeleri iddialarının ardı arkası kesilmiyor. Son olarak bu iddialara Rus menşeli güvenlik yazılım şirketi Kaspersky Lab eklendi.
Hatırlarsanız 2015 yılında ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’na -NSA- ait çok gizli ve önemli veriler çalınmıştı. Sarsıntıları halen sürerken verilerin çalınmasının ardındaki baş şüpheli olarak Rus Kaspersky Lab işaret edilmekte. Henüz NSA tarafından resmi bir açıklama bulunmuyor ancak hem ABD’nin hemde uluslar arası dev haber yayın organlarının yazılarında iddiaların ciddi olduğu belirtiliyor. Bu iddialar ilk olarak Wall Street Journal ve Reuters‘te dillendirildi.
Bununla birlikte bir başka iddia ise 2015 yılında NSA’de çalışan ancak hangi birimde görev yaptığı bilinmeyen sözleşmeli birisinin, bahsi geçen gizi NSA verilerini kişisel bilgisayarıyla eve götürmesini ve dolayısıyla verilerin çalanın/sızdıranın/neden olanın/ bu şahıs ya da bu şahısla ilişiği olduğu belirtiliyor. Hali hazırda Harold Martin adlı bir sözleşmeli çalışan soruşturulmak için bekliyor fakat Martin’in NSA verilerinin çalınmasıyla bir ilgisinin olmadığı aktarılıyor.
ABD ve Rusya arasındaki siber güvenlik ve siber saldırılar bir süre daha devam edecekmiş gibi görünüyor. Yine hatırlarsanız Rusya’nın ABD’de ki Başkanlık seçilmlerini manipüle ettiğine dair iddialar bile mevcut.
Bununla birlikte ABD hükumeti bir süre önce devlet kurumlarında Kaspersky Lab ürünlerinin kullanılmasını da yasaklamıştı.
Tüm bu olaylardan sonra Kaspersky Lab tarafından da yazılı resmi bir açıklama paylaşıldı. Kısaca Kaspersky, tüm iddiaları kesin bir dil ile reddediyor. Tam açıklama hemen aşağıda;

Wall Street Journal tarafından 5 Ekim 2017 tarihinde yapılan bir haberde iddia edilen olayla ilgili, Kaspersky Lab’a bu olaya dâhil olduğuna yönelik doğrulayıcı nitelikte herhangi bir kanıt sunulmamıştır. Ve ne yazık ki haberdeki kanıtlanmamış iddialar, şirketi aralıksız bir şekilde karalamaya devam etmektedir.

Özel bir şirket olarak, Rus hükümeti de dâhil olmak üzere herhangi bir hükümetle yasal olmayan bir ilişkimiz bulunmamaktadır. Bu haberden çıkan tek sonuç, Kaspersky Lab’ın jeopolitik bir savaşın ortasında kaldığıdır.

Kötü amaçlı yazılımlara ve siber suçlulara karşı verdiğimiz savaştaki agresif tutumumuzdan dolayı özür dilemiyoruz. Şirket olarak, kaynağı ne olursa olsun 20 yıldır aktif bir şekilde kötü amaçlı yazılımları belirleyerek zararı en aza indiriyor; böylece bağımsız kötü amaçlı yazılım saptama testlerinde sürekli en yüksek notları alıyoruz. Şunu da belirtmek isteriz ki, Kaspersky Lab ürünleri siber güvenlik sektörünün sıkı standartlarına uymakta ve Amerika’daki veya dünyanın herhangi bir yerindeki popüler güvenlik sağlayıcısıyla korunan sistemlere aynı seviyede erişim ve ayrıcalık sağlamaktadır.

Kaynak; Reuters WSJ Webrazzi


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir