Wattway; Bu Yol Elektrik Üretiyor!


Çevreyi ve dolayısıyla dünyayı temiz tutmak tüm insanlığın en büyük görevlerinden biri. Bu bağlamda yenilenebilir enerjiye ve çevre dostu enerji kaynaklarına yönelmemiz büyük önem taşıyor. Fransa hükumeti de yaptığı son çalışma ile bu alanda önemli bir adım atmış oldu.
Fransa’nın Normandiya bölgesinde yapılan ve 1 kilometre uzunluğundaki Wattway adındaki yol enerjisini kendi kendine üretecek. Güneş panellerinde bulunan ve ışık kaynağından elektrik üretmeye yarayan fotovoltaik teknolojisini içeren yol aynı zamanda aşınmayı ve araç lastiklerinin daha iyi tutuş sağlaması için üzerinde slikon bir tabaka yer alıyor.
Wattway sayesinde güzergah üzerinde yer alan aydınlatma sistemlerine güç sağlanacak. Sistemin çok daha yaygınlaşacağını varsayarsak gelecekte ciddi bir enerji tüketiminden kurtulmamız ve tasarruf sağlamamamız olası. Tabi çevreyi korumak biraz pahalı zira bu yolun maliyeti yaklaşık 5 Milyon Euro.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir